Doclisboa online: Smysl práce

Od prvních továren až po dnešní pojetí práce v globalizovaném světě. Práci v různých formách zaznamenávají filmy již od samotného vzniku kinematografie. Poznejte, jak se za poslední desítky let proměňoval náš vztah k práci. Programový speciál Smysl práce doplňuje tematickou sekci na právě probíhajícím festivalu Doclisboa.

Tento rok se práce stala jádrem debat v souvislosti s rozsáhlým zkracováním pracovní doby a prací z domova. Nehledě na dopady ekonomické krize, která uvrhla miliony pracujících mezi nezaměstnané. Na rozpory v systému jsme narazili ve chvíli, kdy se spustila debata o zaměstnáních, která jsou pro fungování společnosti zásadní a která, jak se dozvědělo mnoho lidí pracujících v kulturním sektoru, jsou naopak postradatelná. S těmito problémy, které stále máme v živé paměti, je načase vyhodnotit, jakou roli hraje práce v našem životě a jaké jsou hranice toho, co nazýváme prací.

Společně s festivalem Doclisboa vám přinášíme jedinečný pohled na fenomén práce, na který nahlížíme s pomocí filmu. Ponoříme se hluboko až k samotným počátkům kinematografie, do roku 1895, kdy bratři Lumiérové zaznamenali odchod dělníků z továrny. Tento milník filmové historie inspiroval Haruna Farockeho k natočení jeho filmu Workers Leaving the Factory in Eleven Decades. „Každý film v tomto programu a vzájemné souvislosti mezi jednotlivými tituly kladou otázky ohledně práce. Jak ji definujeme, jak utváří naše životy a naše vztahy, jaké jsou naše potřeby pracovat nebo jak od ní toužíme uniknout. Od zrození filmu u Workers Leaving the Factory, až po jeho smrt v California Company Town, filmy často stály u vstupních bran továren, včetně okamžiků při nichž se dělníci vzepřou a odmítají se za tyto brány vrátit tak jako ve filmu Reprise,“ popisuje výběr filmů Amarante Abramovici, jedna z dramaturgyní festivalu Doclisboa.

Program Smysl práce je součástí aktuálního ročníku festivalu Doclisboa, který probíhá částečně v Lisabonu a online od 22. října do 3. listopadu. Všechny filmy budou dostupné do 3. listopadu, vybrané tituly budou zařazeny do stálého katalogu DAFilms.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít