Z lásky k filmu

Prožijte s námi valentýnský víkend ve znamení krátkých filmů, které zůstaly v našich srdcích dlouho po prvním zhlédnutí. Spojují je vzpomínky na významná období v našem životě. Vzpomínky na dobu, kdy jsme na ně narazili na filmových festivalech nebo se s nimi náhodou setkali v časech před pandemií.

Láska má v našich životech různé podoby. O tomto valentýnském víkendu si tak každý z nás může najít to své, co má nejraději. V našem případě to byla jasná volba, proto bychom se s vámi rádi podělili o naši lásku k filmu. A protože ty nejhlubší city mohou přijít znenadání, z míst, které byste nečekali, vybrali jsme pro vás naše nejoblíbenější krátké filmy.

Sounáležitost, opravdovou důvěru a užší vazby se vydá hledat mladá dívka, která se přestěhuje z moravského venkova do Prahy. V dokumentárním portrétu Johana zjistíte, že to všechno je možné najít, i když poněkud překvapivým způsobem. Lásku k filmu a hudbě v sobě spojuje napůl fiktivní autoportrét filmařky Sofie Bohdanowicz ve snímku Veslemøy's Song. Klíčovou roli hraje ve filmu houslistka Kathleen Parlow, úzce propojená s rodinnou historií režisérky. Romantické hledání vlastních kořenů a vzpomínek z dětství je provázáno s celuloidovými obrazy zahalenými do světel a stínů, z nichž vystupují doby dávno minulé a zároveň ryze současné.

Kurátorka DAFilms CZ Veronika Lišková pro vás vybrala film Mám ráda nudný život od Jana Gogoly ml. Jeden dům, jeden deník a jeden portrét ženy – to všechno spojuje filmový pohled na obyčejné věci, které nás v životě obklopují a zároveň vytváří náš svébytný vesmír, v němž existujeme, dýcháme a který milujeme. Tento deníkový film je jako zen terapie, obzvláště v těchto časech, kdy každý z nás tráví doma více času, než kdykoliv předtím.

Na krátkou návštěvu do kuchyně brněnského hotelu International nás pozvali kurátoři DAFilms ze Slovenska. Režisér Ivan Húšťava nás ve svém filmu Kuchári z roku 1963 utvrdí v tom, že nejjednodušší cesta, jak získat něčí srdce, vede přes naše chuťové pohárky. Tento hravý dokument z prostředí velké hotelové kuchyně, jeho zaměstnanců a mladých kuchařských učňů vám vykouzlí úsměv na tváři a pod kůži zaryje chytlavé melodie. Pečlivě snímané černobílé záběry rytmicky doplňuje dynamická hudba, která na pozadí příprav obědů odhaluje to, po čem teď všichni toužíme. Oddat se čiré radosti během společných večírků.

Mikołaj Góralik z polského DAFilms vybral film Close Ties Zofie Kowalewské, ve kterém mladá režisérka vypráví milostný příběh svých prarodičů. Aniž by se přikláněla na jednu nebo druhou stranu, namířila svou kameru na pár, který se navzdory mnoha výkyvům a pádům připravuje na 45. výročí svatby. Kousek po kousku sestavuje obraz jejich vztahu, který vystihují malá gesta, pohledy a fragmenty každodenní rutiny. Pro někoho to může být romantický příběh se šťastným koncem, pro jiné bolestivé důsledky životního rozhodnutí vedeného našimi pocity. V této své nejednoznačnosti je film Kowalewské tak poutavý a důležitý zároveň.

Kurátorka Kristyna Balaban z DAFilms Americas nás s filmem Fire Mouth nás přenáší do horkých letních dnů na fotbalový stadion v Brazílii. Davy se rozehřívají před prvním výkopem a stadionem burácí temperamentní komentář Didiho „Fire Mouth“ Souzy. Nenápadné momenty a drobné detaily zachycuje krásná černobílá kamera, která dotváří jedinečnou atmosféru tohoto místa, aniž bychom spatřili jediného hráče nebo akci na fotbalovém hřišti.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít