Život a proměny města

Město jako živoucí organismus, který se neustále mění, vyvíjí a mizí. A s ním i dostupnost bytů, jejich cenová politika a vznik nových bytových komplexů. V programovém speciálu Život a proměny města se podíváme na všechna ta místa, která již zanikla, zmizela z map, ale v našich vzpomínkách stále přetrvávají.

Horlivé diskuze o bytové politice, které se vyrojily se vzrůstajícím vlivem služeb typu Airbnb nejsou v naší společnosti nic nového. Snaha vypořádat se s městským prostorem a jeho přizpůsobení k životu je přinejmenším fenoménem celého 20. a 21. století. V našem výběru filmů se tak zaměříme na komunity napojené na konkrétní místa a jejich postupné proměny s tím, jak město měnilo svou tvář. Nájmy rostly a nájemníci byli nuceni opustit své domovy. Jaké to je ztratit domov?

Tato témata jsou ústřední pro tvorbu krále portugalské avantgardy Pedra Costu, který se jimi zabýval ve své trilogii z portugalské čtvrti Fontainhas. V jeho již klasickém díle Mládí vpřed hlavní hrdina opouští křehké zdi lisabonského slumu a ocitá se v nově vystaveném moderním bytovém komplexu. V příběhu postaršího imigranta Ventury tak sledujeme, jaké mají tyto zásahy do bytové politiky dopad na psychiku vystěhovaných obyvatel.

Ve spolupráci s

  • Anthology Film Archives
  • La Siberia Cine

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít