Matej Bobrik (Slovensko)

Matej Bobrik is from Slovakia, was born in Prague in 1982. He graduated from a directing department of the Polish National Film School in Lodz and his student film "Where the sun doesn't rush" (2009) was shown in international film festivals such as IDFA, DOK Leipzig, Visions du Réel and others. He currently lives in Warsaw and has participated in a documentary course DOK Pro in Wajda studio. For his debut, he completed "The Visit(2013)" produced by Studia Munka. The film had premier in IDFA and was shown in many other international festivals and in 2013 won the Silver Eye Award at the International documentary film festival in Jihlava.

Filmografie

 • Our Little Poland
  2019
 • A Visit
  2013
 • Self(less) - Portrait
  2013
 • Where the Sun Doesn't Rush
  2009

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít