Fotografie není k dispozici.

Jesse Freeston (Kanada)

Jesse Freeston is a filmmaker, shooter and editor based in Montréal, Québec.

He was a key member of The Real News Network where from 2009 to 2011 he produced more than 100 investigative video pieces on economics, politics and social movements in North and Central America. From 2012-2015, Jesse directed five news documentaries and provided regular reporting for teleSUR, the world’s largest public Spanish-language broadcaster. He has collaborated on numerous video projects including working as: a co-producer for Al Jazeera’s ‘Fault Lines’, as a member of Montréal’s CUTV news collective, as a shooter/editor for the Montréal chapter of Vice News, and has worked as a freelance shooter for 60 Second Docs, BBC’s HardTalk, Democracy Now, among others. He also works as a shooter/editor on independent film projects.

He has completed two independent documentaries of his own: 2013’s Revolutionary Medicine: A Story of the First Garifuna Hospital (co-directed by Beth Geglia) and in 2015 he released his first feature-length documentary, Resistencia: The Fight for the Aguan Valley.

While he has often worked alone, he prefers to surround himself with solid, honest and creative people. That’s why he is a proud member of Montréal’s digital media co-operative, Makila.

Filmografie

  • Resistencia: The Fight for the Aguan Valley
    2015
  • Revolutionary Medicine: A Story of the First Garifuna Hospital
    2013

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít