Fotografie není k dispozici.

Naomi Mark (Kanada)

Naomi Mark is a director, producer who works in both fiction and documentary. She spent the majority of her twenties crafting stories for screen in both drama and documentary. Influenced by her upbringing in Northern Canada Naomi has produced and directed a wide variety of content including music videos, commercials, short films, experimental films and short and long form documentaries. Naomi has produced and directed films for CBC, Knowledge Network and Northwestel Community TV.
Her recent work includes co-directing and producing the short fiction film Grey Mountain, the short documentary Underdog and producing the critically acclaimed feature documentary Aim For The Roses. How To Bee is Naomi’s feature debut.

Filmografie

  • How to Bee
    2019

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít