Fotografie není k dispozici.

Jamillah van der Hulst (Nizozemsko)

Director and producer Founds JaJa Film Productions in 2012 after a career in communications working for international NGOs. As a producer of feature and documentary films Jamillah rapidly develops an interest in directing films. She directs some well received 1-minute films and the documentary series Women with a Mission, which is broadcasted by TLC. In 2018 Jamillah delivers her first long documentary film, Fighting for Life, as a director. Her directorial debut is awarded the Peace and Sport Documentary Prize at the prestigious SPORTEL Awards in Monaco and the Guirlande d’Honneur at the Sport Movies & TV – Milano International FICTS Fest. As a director and a producer, Jamillah is driven by bringing inspirational and eye opening stories to the audience. Her stories are about people who try to get the best out of themselves or who try to be meaningful to others and about environmental issues that are crucial for the future of mankind. Her films will touch you, give you something to think about or get you in motion.

Filmografie

  • Fighting for Life
    2018

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít