Fighting for Life

Režie
Rok 
2018
Země
  • Nizozemsko 
Délka
70min 
Zvukové stopy 
Titulky 

The documentary gives a unique look inside the South-African prison Drakenstein Correctional Center and the impressive work of Dutch boxing coach Sharita van der Hulst in the rehabilitation program for prisoners that are serving heavy sentences. The film shows Sharita at work during a one week coaching course that she provides to selected prisoners who want to become a boxing coach themselves.

Sharita has a strong belief in the power of boxing. Learning all about the sport and becoming a boxing coach provides the prisoners with a new goal and with qualifications when they return into society after serving their sentences. With her professional and enthusiastic commitment Sharita manages to gain the confidence of the prisoners who speak highly of her and of what they learn.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít