Erika Hníková

Erika Hníková (Česká republika)

Erika Hníková (1976) je česká dokumentaristka. Do povědomí vstoupila v roce 2004 svým absolventským filmem Ženy pro měny, který byl mezi vůbec prvními českými dokumenty uveden do kinodistribuce. V zápětí zaznamenal velký divácký úspěch a získal Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Během studií na pražské FAMU, kde Hníková absolvovala Katedru dokumentární tvorby, získala za své studentské snímky několik cen. V roce 2001 například obdržela Čestné uznání na Ekofilmu Český Krumlov za film Čtyři kroky dvojpůlka, v roce 2002 obdržela za stejný film Cenu nadání Josefa a Marie Hlávkových na Academia film Olomouc a Čestné uznání v kategorii dokumentární tvorba na Festivalu FAMU za film Naše třída. Její druhý celovečerní dokument Sejdeme se v Eurocampu byl také uveden v kinech. Od července 2006 do září 2007 pracovala Erika Hníková jako šéfredaktorka časopisu Nový Prostor, donedávna pravidelně publikovala své sloupky v časopise Respekt. Mezi její další ceněné snímky patří film Nesvatbov (světová premiéra na festivalu Berlinale 2011), za který obdržela cenu za nejlepší film sekce Forum, nebo kontroverzní snímek Pět zrození.

Filmografie

 • Sólomámy
  2021
 • Každá minuta života
  2021
 • Pět zrození
  2015
 • Příběhy neobyčejné energie
  2014
 • Navždy svoji
  2013
 • Svatby
  2012
 • Mari a Lili
  2012
 • Tři dary
  2011
 • Nesvatbov
  2010
 • Site specific projekt DŮM
  2010
 • Sejdeme se v Eurocampu
  2005
 • Ženy pro měny
  2004
 • Den E
  2004
 • Naše třída
  2001
 • Čtyři kroky dvojpůlka
  2000

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít