Marko Škop

Marko Škop (Slovensko)

Narodil se roku 1974 v Prešově. Absolvoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a poté dokumentární tvorbu na bratislavské VŠMU. Společně s kameramanem Jánem Melišem a střihačem Františkem Krähenbielem založil produkční společnost ARTILERIA, která je podepsána pod všemi jeho filmy i pod filmy jiných tvůrců.

V roce 2006 byl na MFF v Karlových Varech uveden jejich dokument Iné svety, který získal Diváckou cenu deníku Právo a Zvláštní uznání poroty. Následně Marko Škop natočil další dokument s názvem Osadné, který získal nominaci na Griersonovu cenu na britském filmovém festivalu BFI London FF a odnesl si také Cenu pro nejlepší dokument na festivalu v Karlových Varech. Jeho hraný debut Eva Nová z roku 2015 získal cena FIPRESCI na MFF v Torontu. V roce 2019 natočil film Budiž světlo, který si z MFF v Karlových Varech odnesl Cenu pro nejlepšího herce a Zvláštní uznáni Ekumenické poroty.

Filmografie

 • Budiž světlo
  2019
 • Eva Nová
  2015
 • Osadné
  2009
 • Iné svety
  2006
 • Slavnost osamelej palmy
  2005
 • Rómsky dom
  2001

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít