Anna Grusková (Slovensko)

Anna Grusková je filmová a divadelní autorka, režisérka, dramaturgyně a kurátorka. Vystudovala Divadelní a filmovou vědu na Karlově univerzitě v Praze a Další vzdělávání filmového jazyka na Filmové fakultě Vysoké školy múzických umění. Iniciovala, vedla nebo se zúčastnila mnohých domácích a mezinárodních uměleckých projektů se sociálním rozměrem (Brides, Donaudrama, Europeana Photography atd.).

Pracovala v Slovenské akademii věd, učila na VŠMU a působila i v Slovenské televizi jako dramaturgyně. Její divadelní hru Rabínka v roku 2012 uvedlo Slovenské národní divadlo. Jako dramaturgyně a scenáristka spolupracovala s režiséry Jurajem Johanidesem a Robem Švédou. Scenáristka a režisérka dokumentárního filmu Rabínka (K2 Production a STV, 2012) a Návrat do hořícího domu (Muzeum SNP a Anzio, 2014) . V roku 2016 v spolupráci se Slovenským audiovizuálním fondem, RSTV a Goethe Institutem v Bratislavě připravuje dokumentární filmy Nevděčná cizinka Irena Brežná a Poslední Mohykáni. Němčina na Slovensku.

Filmografie

  • Rabínka
    2012
  • Návrat do horiaceho domu
    2014
  • Profesionálna cudzinka
    2016

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance