Scéna z filmu Návrat do hořícího domu / slovenská verze
Scéna z filmu Návrat do hořícího domu / slovenská verze
Scéna z filmu Návrat do hořícího domu / slovenská verze
Sdílet přes
  • Facebook
  • Twitter

Návrat do hořícího domu / slovenská verze

Režie
Rok 
2015
Země
  • Slovensko
Délka
70min 
Titulky 

Dokumentární film Návrat do hořícího domu zachycuje život Chavivy Reickové (1914-1944), hrdinky Slovenského národního povstání, členky britské zpravodajské služby, aktivistky a zapálené sionistky. Film představuje množství dosud neznámých archivních materiálů, vzpomínky pamětníků a putování po Chaviviných stopách po Slovensku, Velké Británii a Izraeli. Ale především vypráví příběh přitažlivé osobnosti. Stojí za to vyměnit lásku či rodinu za hrdinské skutky? Co dnes znamená odkaz Chavivy Reickové - v její rodné zemi, v Izraeli i ve světě v časech rostoucích nacionalistických hnutí?

Dobrodružný příběh Chavivy Reickové může inspirovat i nyní. Narodila se do chudé židovské rodiny a celý život musela bojovat o své místo na slunci. Nestarala se však jen o sebe - byla poháněna naléhavou potřebou pomáhat druhým. V Banské Bystrici, malém městečku na Slovensku, byla známá jako výstřední mladá žena, která jezdila na motorce, a byla aktivní v místních dobrovolnických skupinách. Později odešla do Palestiny budovat židovský stát, dnešní Izrael. Když na podzim roku 1944 v Banské Bystrici vypuklo povstání proti fašismu, neváhala. Rozhodla sa pro návrat do "hořícího domu" jako vojačka Churchillova Oddělení pro zvláštní operace.

Historické události režisérka rámcuje expanzí extrémní pravice v dnešní společnosti. Jak by se na tuto radikalizaci dívala Chaviva Reicková? Chavivin osobní příběh je zároveň součástí většího příběhu žen v armádě. Jak vnímají dnešní Chavivy, vojačky na Slovensku i v izraelské armáde službu své vlasti?

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít