Tomáš Kratochvíl (Česká republika)

Tomáš Kratochvíl (* 1983) vyrostl na vsi na Vysočině. Absolvoval Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy a rok strávil na katedře střihové skladby FAMU. Jako režisér se podílel na hraném celovečerním filmu Hives (2012), který je výsledkem spolupráce pěti evropských filmových škol a byl uveden mimo jiné na festivalu v San Sebastianu. Jako dokumentarista se Tomáš Kratochvíl profiloval snímkem Gadžo (2014), autorským filmovým deníkem o půlročním pobytu mezi Romy ve vyloučené lokalitě v Předlicích. Celovečerní snímek Češi proti Čechům (2015), který je jeho volným pokračováním, získal zvláštní uznání poroty na mezinárodním festivalu v Jihlavě a zvítězil na festivalu AKE DIKHEA? v Berlíně. Sociální a rasové problematice a zároveň legislativním procesům se věnuje dokument Ubytovny (2015). Snímek Uprchlíci (2016) pojednává o situaci na hranicích Turecka s tzv. Islámským státem a také o pašeráckém byznysu na tureckém pobřeží. Autor se sám vydával za uprchlíka a skrytou kamerou zachytil složité vyjednávání s pašeráky a cestu na gumovém člunu přes moře. Dokument Spolužáci (2017) zkoumá pomocí dialogů autora s jeho bývalými spolužáky z vesnické základky rozdělení české společnosti. Nedávno Tomáš Kratochvíl dokončil časosběrný celovečerní dokument o rodině českých Romů ve Velké Británii. Pod názvem Pongo Calling (2022) měl světovou premiéru na festivalu v Sheffieldu a získal mimo jiné ocenění Trilobit – Moc bezmocných.

Filmografie

 • Pongo Calling
  2022
 • Spolužáci
  2017
 • Uprchlíci
  2016
 • Češi proti Čechům
  2015
 • Ubytovny
  2015
 • Gadžo
  2014
 • Hives
  2012

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít