Tomáš Kratochvíl (Česká republika)

Absolvent Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Tomáš Kratochvíl strávil pouhý rok na katedře střihu na FAMU. Podílel se jako režisér na hraném celovečerním filmu Hives (2012), který je výsledkem spolupráce pěti evropských filmových škol. Prosadil se ale až dokumentárním filmem Gadžo (2014), což byl autorův filmový deník o jeho půlročním pobytu mezi Romy ve vyloučené lokalitě v Předlicích. Celovečerní snímek Češi proti Čechům (2015), který je jeho volným pokračováním, získal zvláštní uznání poroty na mezinárodním festivalu v Jihlavě. Sociální a rasové problematice a zároveň legislativním procesům se věnuje v dokumentu Ubytovny (2015). Snímek Uprchlíci (2016) pojednává o situaci na hranicích Turecka s Islámským státem a také o pašeráckém byznysu na tureckém pobřeží. Autor se sám vydával za uprchlíka a se skrytou kamerou zachytil složité vyjednávání s pašeráky a cestu na gumovém člunu přes moře.

Filmografie

 • 2011 Ruka
  studentský film
 • 2012 Úly
  studentský film
 • 2007 Hra o bláznech a lidech
  amatérský film
 • 2016 Uprchlíci
  TV film
 • 2015 Český žurnál: Ubytovny
  TV film
 • 2014 Český žurnál: Gadžo
  TV film
 • 2012 Shakespeare v ghettu
  TV film
 • 2015 Češi proti Čechům

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít