Scéna z filmu Satan Satie
Scéna z filmu Satan Satie
Scéna z filmu Satan Satie
Sdílet přes
  • Facebook
  • Twitter

Satan Satie

Režie
Rok 
2015
Země
  • Brazílie
  • Francie
Délka
34min 
Jazyky ve filmu 
Titulky 

Erik Satie’s work is at the heart of modern music. However, who was Satie? An elusive genius or a visionary misanthrope? The film tries to sketch an identity of the musician through his notes and the places he lived in. Musicologists mostly agree in describing Satie’s music as being inhabited by voids and holes. The long pauses between one musical passage and the other are musical structures unto themselves; therefore, the filmmakers create a dissonant Satie-esque universe in which empty spaces are adjacent to eloquent passages. There are no answers in the universe inhabited by the ghosts of Satie’s creations. Architectural forms, recollections around desire, and acts of creative hubris compete to create a new world, which ultimately is the image of a new and more seductive pleasure principle. Satan Satie is a film that pushes against the boundaries of cinema.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít