Scéna z filmu Milieu
Scéna z filmu Milieu
Sdílet přes
  • Facebook
  • Twitter

Milieu

Režie
Rok 
2015
Země
  • Francie
Délka
53min 
Jazyky ve filmu 
Titulky 

Mr Nishida is an entomologist. He has a close bond to the natural environment. On a scientific expedition to the island of Yakushima, an island of mountains shrouded in a seemingly eternal mist, he serves as our ferryman for discovering the spiritual beliefs that accompany the relationship that the island’s inhabitants have with nature. As the surveyors of these mountains covered in luxurious forest, they let us meet the divinities, mischievous spirits and moving landscapes with which they coexist, by visiting a Taoist temple and its Zen garden or an altar in its moss-lined setting in the undergrowth. In the calm of the forest, among the century-old cedars, the ideas of philosopher and geographer Augustin Berque illuminate our reflections on the close connections between nature and culture, the relationship of a society to its environment. Here, man’s silence reveals the sounds of nature. We even hear the glide of a snail, the rustling of ants’ antennae before they gradually invade the soundscape, while the wind intensifies as the typhoon approaches.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít