Scéna z filmu Beirut Blend
Sdílet přes
  • Facebook
  • Twitter

Beirut Blend

Režie
Rok 
2012
Země
  • Rakousko
Délka
27min 
Jazyky ve filmu 
Titulky 

Sometimes a cigarette break is all it takes. A break from the troubles of daily life. Just a little break. Pretending that for once the world could stop spinning allowing us to catch our breath again. Beirut Blend is a film that merges together different voices. Shot in a soft but precise black and white, the film is a fragment of a world that has been caught up one too many times in wars. Filmed mostly in the corners of bar or gardens, the director joins the friendly chat of people who talk about what is going on in the world with the so-called Arab Spring and other issues of world politics. Some of them spin fascinating conspiracy theories while others dream of going away, if only for a short period of time. Beirut Blend manages that most difficult thing: to portrait an historically accurate situation while listening to what the people have to say. These little fragments of peace become therefore the signs of hope. Hope that there can maybe still be the chance for a world where smoking or chatting does not have to be only a small break but the normalcy of a daily life without the fear of another war.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít