Scéna z filmu Giants and the Morning After
Scéna z filmu Giants and the Morning After
Scéna z filmu Giants and the Morning After
Scéna z filmu Giants and the Morning After
Scéna z filmu Giants and the Morning After
Sdílet přes
  • Facebook
  • Twitter

Giants and the Morning After

Režie
Rok 
2018
Země
  • Švédsko
Délka
86min 
Jazyky ve filmu 
Titulky 

At the beginning of time, giants created the mountains and deep forests that surround the small town of Ydre. Ydre is surrounded by lakes, fog and towering spruce trees, it is Sweden’s smallest municipality, and has a population of just a few thousand, which is carefully looked after by the friendly and idealistic mayor. Depopulation and the many problems of the great outside world are becoming a threat, so he is ready with gifts and big smiles every time a child is born and he can note that Ydre has a new inhabitant. In the meantime, youths and elderly people are working and living their lives. The distance between country and city may be getting bigger, but the EU-regulated milk prices and the refugee crisis still make it all the way to the fringes, where a busload of African immigrants are welcomed by the ageing mayor with the same warmth as a newborn baby. Creation myths, fables and everyday realism are mixed in an atmospheric fresco of a film.

Film bohužel není dostupný :(

Omlouváme se, ale tento titul není ve vaší zemi k dispozici.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít