Život bez vzduchu

Režie
Rok
2017
Země
  • Chorvatsko
Délka
71min
Zvukové stopy
Titulky

Nejdůležitější okamžiky v životě Gorana, chorvatského rekordmana ve volném potápění, se odehrávají výhradně pod vodou. A jelikož jsou spíše než dramatičností provázeny tichem a stoickým klidem, zvolila si dějovou střídmost za svůj nástroj i debutující režisérka. V dlouhých záběrech zachycuje všeprostupující nehybnost šampionovy každodennosti, ať už se jedná o pokusy překonat světové rekordy v zadržování dechu, nepředstavitelně hluboké ponory na otevřeném moři, pravidelné lékařské kontroly, nebo zcela všední činnosti. Na hranici lidskosti útočící výkony se svou extrémností vzpírají racionálnímu diváctví. Po každém Goranově nádechu tak propadáme fyzickému spoluprožívání jeho stavu, až zčistajasna přijde emoční pád do hlubiny tmavomodrého oceánu, kde nahoře vypadá stejně jako dole. Hranice mezi mdlobou způsobenou nedostatkem kyslíku a nenávratným překročením lidských možností se ztrácí; následuje už jen strnulost v limbu. A pak přijde výdech. KVIFF

Detaily

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.