Scéna z filmu Funeral
Scéna z filmu Funeral
Scéna z filmu Funeral

Funeral

Režie
Rok 
2016
Země
  • Česká republika
Délka
10min 

Při delším pobývání v hnědouhelném mosteckém distriktu se můžete snadno přistihnout při tom, že vám ta krajina přiroste k srdci. Že se vám nakonec opravdu začne líbit. I když víte, že ta zmučená, podivná a nepřirozená krása je důsledkem desetiletí brutálních a nelítostných rozhodnutí, ekonomických zájmů státu, těžebních společností. Dneska nějakých podivných uhlobaronů. Ve filmu vedle krajiny vystupuji já – autor a performer v jedné osobě. Před kamerou napůl improvizuju vymýšlení postindustiálních land- artových instalací a performancí, zároveň vytvářím a vypořádávám se s následky těchto situací, vytržených z navyklých kauzalit a stereotypů. Jsem zároveň reálná i fiktivní postava a inscenuju pomyslné pohřební slavnosti pro zaprášené domorodce i uhlíkem prostoupenou a fosiliemi prokletou podkrušnohorskou krajinu. Původní aktivisticko-ekologický záměr filmu se během intenzivního pobývání v krajině změnil v sureálnou koláž ambivalentních, instruktážních scén a živých obrazů, jen naznačujících můj kriticko-sentimentální komentář ke způsobu lidského zacházení s krajinou.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít