Dušan Hanák jako jediný z režisérské generace debutující na konci 60. let (Hanák, Havetta, Jakubisko) prošel víceletou zkušeností dokumentaristy. V letech 1967-69 přerušil pro natáčení svého hraného debutu práci na svých dokumentárních projektech. Film 322 natočil podle povídky Jana Johanidese s názvem Potápěče přitahují mořské prameny (povídka vyšla ve sbírce Soukromí).
"Literární postava kuchaře Lauka neměla žádné politické pozadí. Přišel jsem s motivem viny hlavního hrdiny, který se kdysi angažoval v čistkách a v akci združstevňování a zaujal mě rozpor, že tato postava by mohla být dobrým člověkem... Pomáhal mi při tom i můj silný osobní pocit relativity hodnot. Navíc v té době se jaksi nehodilo, aby ve filmu mladého režiséra byl ústřední postavou komunista. Moji kolegové z nové vlny měli stejně jako já jiné kritérium hodnot - byli jsme zaměřeni na život autentických lidí z ulice a straničtí funkcionáři k nim nepatřily," vzpomíná na film Dušan Hanák.
I přesto, že scénář byl do výroby schválen již v roce 1967, natáčení začalo až po okupaci Československa v roce 1968. Celý film se realizoval v exteriérech v Bratislavě, v Praze a v Brně. V březnu 1969 viděla film na soukromé projekci v Bratislavě ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Mannheimu Fee Vaillant. Jednu filmovou kopii tajně převezla do zahraničí a i přes nesouhlas Československého Filmexportu uvedla tento film ve festivalové soutěži. Film nakonec získal Velkou cenu města Mannheim spolu s americkým filmem režiséra Haskella Wexlera Medium Cool. Ve filmu si kromě několika neherců a známých postav z bratislavských ulic zahráli i přední čeští a slovenští herci Václav Lohniský, Josef Abrhám, Miroslav Macháček, František Zvarík a polská herečka Lucyna Winnicka.
Dušan Hanák o filmu 322:
Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.