Chci tě, jestli to dokážeš

Režie
Rok
2019
Země
 • Česká republika
Délka
86min
Zvukové stopy
Titulky

Osud k Janě nebyl dvakrát laskavý. Obrna ji připoutala na lůžko a dívka je zdánlivě zcela závislá na pomoci svých blízkých, kteří mají ale sami dost starostí. Matka Martina se potýká se složitou sociální situací a alkoholem, sestra Kateřina je nevidomá. Z této zdánlivě tísnivé konstelace vyrůstá dojemný, ale nesentimentální příběh o houževnatosti, nezlomném optimismu a potřebě lidské blízkosti. Jana navzdory limitům usiluje o svobodu a sexuální naplnění. I když se sama téměř nemůže hýbat, přesto neúnavně uvádí do pohybu lidi i události kolem sebe. Film Dagmar Smržové tvoří autentickou, vášnivou a vtipnou mozaiku různorodých lidských typů, které spojuje touha po lásce a přijetí.

Přehrajte si záznam diskuze s režisérkou Dagmar Smržovou a protagonistkami filmu.

Článek režisérky o natáčení filmu na dok.revue

Ve spolupráci s

 • Artcam

Film bohužel není dostupný :(

Omlouváme se, ale tento titul není ve vaší zemi k dispozici.

Detaily

Komentáře

 • Lucie Brown

  ????

  6. 8. 2021 0:53:11

 • Lucie Brown

  Poslala jsem srdce a jsou tam otaznky:). Tak ted znovu. Skvela prace!

  6. 8. 2021 0:54:27

 • Alena Dobrovolná

  Já nevím. Film je zajímavý, to nepochybně. Ale vlastně je strašně smutný a víc než o sexuální asistenci pro Janu, o které je promo k filmu, je o její mamince a o tom, že není snadno dostupná civilizovaná podoba osobní asistence. To znamená, že jsou lidé s těžkým zdravotním postižením často nuceni zůstávat v původní rodině, i když by to třeba chtěli aspoň zkusit jinak. Což jim pak dost komplikuje navazování normálních partnerských vztahů. No a nebo mají volbu jít do nějaké instituce, kde ale nemůžou "dělat, co chtějí", ale musejí se podřídit chodu této instituce, která také normálním (nejen partnerským) vztahům často také zrovna nepomáhá. Výsledek je, že návrat domů, ať je to tam jaké chce, je pořád lepší. Volba ze dvou zel. Ale reálně by bylo potřeba, kdyby lidé s postižením měli opravdovou možnost volby, co chtějí a jak, aby to nepůsobilo jako exotika a oni jako exoti. Pak bude snadnější i navazování vztahů. Janě držím palce, ať se jí povede žít tak, jak sama chce. :-)

  19. 8. 2021 20:58:57


Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.