Dárkový voucher na roční předplatné s vánoční slevou jen za 899 Kč

Václav Bělohradský: Nikdo neposlouchá

Režie
Rok
2005
Země
  • Česká republika
Délka
57min
Zvukové stopy
Titulky

Pokus o portrét myšlení jednoho z nejvýznamnějších českých myslitelů naší doby, filosofa, sociologa a esejisty Václava Bělohradského, jako příležitost k zamyšlení nad současnou situací člověka v politických, mediálních, univerzálních, společenských a osobních souvislostech. Bělohradský k natáčení svolil po více než ročním vyjednávání a film je vlastně záznamem setkávání filozofa a režiséra na různých místech střední Evropy. Výchozím momentem je úvaha nad povahou současné svobody, kdy lze nahlas vyslovit cokoli, avšak bez jakéhokoli dopadu. "V totalitě je třeba se slovem zacházet opatrně, protože vždycky někdo poslouchá, v naší demokracii na druhou stranu neposlouchá nikdo nikoho," říká v jednom rozhovoru Bělohradský. Filosof se velmi otevřeně zamýšlí nad svojí svobodou v akademickém světě, nad smyslem své činnosti v éře elektronických médií, nad svojí rolí v české společnosti po roce 1989, nad mýty, kterým načas podlehl i nad mýty, které Češi nedokáží opustit, proč český veřejný, politický i umělecký život často připomíná spíše kýč než podstatný příběh.

Detaily

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.