Hledání dobré smrti

Režie
Rok 
2006
Země
  • Česká republika
Délka
58min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Hodinový dokumentární film režiséra Tomáše Škrdlanta hledá na autentických příbězích umírajících lidí různé podoby toho, co jednou čeká každého z nás: smrt a umírání. Lékařská věda nám nesmí rozkazovat: Právo odmítnout léčbu je stále málo známé základní právo každého člověka. Je to bezpochyby i první krok k eutanázii. Ten druhý by byl požádat o smrt. Ale zde je rozcestí - a druhý krok také může být: právo na dobré, důstojné umírání. A to nespočívá v umělém zastavení životních funkcí (jakkoliv s ním principiálně nemusí být v rozporu), ale v přítomnosti blízkých lidí, ve vzájemné účasti, přijetí a odpuštění, v zamyšlení nad životem, v posledním gestu, kterým člověk odkazuje a odevzdává svůj život světu (či Bohu), ať už byl jakýkoliv. (ČT).Lidé jsou dnes do té míry nepřipravení na smrt svých blízkých, že lze mluvit až o jisté zbabělosti. Držet umírajícího za ruku je pro ně příliš těžké, svěřuje se se svým názorem mladá dívka. Přitom právě mimoslovní komunikace pomocí pohledu či dotyku je pro umírající velmi důležitá.Jedné z pracovnic nemocničního oddělení pro umírající a nevyléčitelně nemocné zjistili lékaři akutní leukémii. O své zkušenosti z bolestivé z bolestivé chemoterapie v izolaci hovoří jako o slovy nesdělitelné.Zároveň zdůrazňuje, jak důležité je neproplakat čas, který vám lékaři vyměří, ale jak je naopak nutné ho naplno využít. Když si člověk uvědomí, že smrt je jeho bytostnou součástí, tak se mu změní pohled na život, tvrdí v závěru mladá dívka a znovu tak připomíná, jak velkou chybou je lidská tendence vytlačovat smrt ze svého života. Na poslední otázku o tom, jak by chtěli dotyční zemřít, reaguje většina dotázaných slovy o rychlé, bezbolestné a nečekané smrti, v ideálním případě ve spánku.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít