Zhlédnout trailer

Svatba po íránsku

Režie
Rok
2011
Země
  • Nizozemsko
Délka
58min
Zvukové stopy
Titulky

Maryam je 45 let, má svůj byt a práci a je faktickou hlavou rodiny: stará se o své rodiče a do jisté míry i o mladší sestru Ghazal. Její bratr Sharog Heshmat do Íránu přijíždí po letech z Nizozemska, aby se zúčastnil její svatby. Čtyřicet pět let není obvyklý věk na vdávání v íránské společnosti, kde tradice a zvyky připravují nezávislé ženě mnoho ponižujících a nepříjemných situací. Nejproblémovější je pro Maryam takzvaný mehrieh, neboli obnos, který podle íránského zákona musí nastávající ženě přislíbit manžel a jenž je vnímán především jako odškodné pro případ rozvodu. Mehrier je pro Maryam jako šátek zahalující vlasy, který nosit nechce, ale vzhledem k íránským nařízením bez něj nemůže vyjít z domu. Běžný předsvatební stres tak znásobují konflikty životního stylu emancipované nevěsty s tradicemi a legislativou, které ženu chápou jako předmět obchodu mezi otcem a manželem. Skutečnost, že za kamerou stáli bratr a švagrová hlavní protagonistky, umožnila velice intimní a unikátní vhled do světa fungování íránské rodiny. (Jeden svět)

Rozhovor s Jet Homoet zde.

Kolekce

Detaily

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.