Tělo v systému

Režie
Rok 
2013
Země
  • Česká republika
Délka
25min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Bakalářský film
Profesor Pavel Kolář, přednosta kliniky rehabilitace v FN Motol, je fyzioterapeut a mnohem více než svaly ho zajímá mozek. Svaly jsou totiž pouze články v systému. A chceme-li dobře léčit, nestačí, když známe detailně jednotlivé články, musíme chápat celek. A také si musíme uvědomit, že tento celek - tedy naše tělo - neleží někde mimo nás: "V medicíně si musíme stále uvědomovat, že člověk je subjekt, že není objektem," říká Kolář. Touto větou však nevysílá kritiku pouze na stranu lékařů a současné superspecializované medicíny. Míří i do řad pacientů, kteří čekají, že s nimi bude jako s předmětem naloženo a budou bez vlastního přičinění "opraveni."
Avšak jsme to my, potenciální pacienti, kteří bychom se ve svém vlastním zájmu měli naučit vnímat své tělo a nechápat pohyb pouze jako mechanickou činnost sloužící k vylepšení kondice či figury. Je to právě schopnost prožívat pohyb a uvědomit si sám sebe na této tělesné úrovni, co nám podle Pavla Koláře velmi chybí.
Film se snaží představit Kolářův pohled na tělo a pohyb - pohled v přeneseném, ale i velmi doslovném smyslu. Jelikož Pavel Kolář si pohled čili názor tvoří na základě velice precizního pozorování.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít