Scéna z filmu Discoboj
Scéna z filmu Discoboj

Discoboj

Režie
Rok 
2014
Země
  • Slovensko
Délka
10min 
Zvukové stopy 
Titulky 

„Vidím silnou paralelu mezi životem mého protagonisty přibližně od roku 1993 a životem Slovenska. Mám pocit, že on si prošel v mnohých ohledech podobným vývojem jako Slovensko. V 90. letech se začal stavět na vlastní nohy, měl sen o vlastní diskotéce a tvrdohlavě za ním šel. Prožil si, stejně jako Slovensko při jeho zrodu, podnikatelsko-mafiánskou dobu 90. let. A právě ta ho nakonec dohnala k rozhodnutí, že vzdal boj, který tu zažíval, protože se bál o svoji rodinu a odešel ze země. Ta jeho potřeba stále o něco bojovat se však za ty roky stala jeho součástí. Možná proto svoje diskotéky na česko-německých hranicích uvádí často slovy: „Vítejte v mém slovenském království!“ Film vznikl z jeho vnitřní potřeby artikulovat věci, které sám prožil a které jsou velmi rozporuplné, co se týče morálky. Zde se opět nabízí paralela mezi protagonistou filmu a Slovenskem, které také postupně dospívá k potřebě vyrovnat se s příběhem svého vzniku a vývoje. Film může mít i na zemi léčivé účinky.“


Co je to „Slovensko“? Jak vysvětlit pojem „Slovensko“ neznámému cizinci, návštěvníkovi z jiné planety, v horizontu posledních 20 let? Jaký je genetický či programovací kód softwaru „Slovensko“? Jak se používá, jak se mění?

Slovensko 2.0 je film o dvaceti letech samostatného Slovenska očima deseti režisérů. Skládá se z deseti desetiminutových filmů různých žánrů – od hraného přes animovaný, dokumentární až po experimentální film. Deset režisérských osobností širokého generačního, názorového a žánrového spektra – Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová a Miro Jelok – odpovídá na otázku: Co je to Slovensko?

Výsledkem je unikátní umělecká reflexe moderních dějin země a zároveň reflexe slovenské kinematografie v jejích různých podobách.

Film bohužel není dostupný :(

Omlouváme se, ale tento titul není ve vaší zemi k dispozici.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít