ČHOS (Československé Hraničářské a Obranné Společenství)

Režie
Rok
2015
Země
 • Česká republika
Délka
9min
Zvukové stopy
Titulky

Ve filmové současnosti, vlivem všech aliančních mezikontinentálních smluv pro stále jednodušší tvorbu bezbariérových vztahů, se pomalu a neviditelně vytvořil nový společenský systém. I přes značné úsilí hrstky odpůrců se neustále posilující neoliberalismus transformuje do jiných podob se stejným základem skrytých elit. Bují v místech, na kterých by se svou dřívější rétorikou neměl naději k úspěchu. Jeho neviditelná ruka se podřizuje požadavkům mladších generací, které už svůj život nechtějí utápět v kariérním růstu, nýbrž si stylově užívat eskapistický, nikoho nevykořisťující život. Bez předpokládaných nepokojů na nárok mladé a divoké generace (která už ze samé podstaty společenského uspořádání nikdy nevyhraje) k moci, je jejich nepoznaný nepřítel vždy o krok napřed. Bohužel, na vítězi nikdy příliš nezáleží, vzhledem k tomu, že společenské změny přicházejí po malých krůčcích a v malých dávkách. Válka se vede v jen kuloárech a výsledek bude pokaždé týž, jen nově bez ztráty na životech. Společnost je harmonická. S vynaložením obrovského, přeplaceného, obnosu financí se podařilo sloučením vytvořit bezbariérový, harmonický a emancipovaný prostor na všech kontinentech. Označení hranic na mapě už je jen pozůstatkem společné historie a hranicí jiné gastronomické chutě. Co se ale potom stane s onou hrstkou vzbouřenců, kteří by se aktivně vymezovali v jakékoli době za kteréhokoli systému (0,002% stálého disentu v populaci), jak by se chovali v harmonickém prostředí? Je možné, že by svou sílu vložili do partikulárního hájení práv svých sousedů, či by se s vypětím všech sil stali oportunisty a nebo by se snažili pojmenovat nepřítele. Pokusili by se o organizování sil a dopředu opomenutého, ale jasného vyjádření nesouhlasu.

Detaily

 • Originální název
  ČHOS (Československé Hraničářské a Obranné Společenství)
 • Režie
 • Scénář
  Marie Lukáčová
 • Délka
  9 min (1-15 min.)
 • Rok
  2015
 • Země
  • Česká republika
 • Barva
  • Barevný

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.