Zhlédnout trailer

Návrat do hořícího domu / anglická verze

Režie
Rok
2015
Země
  • Slovensko
Délka
67min
Zvukové stopy
Titulky

Dokumentární film Návrat do hořícího domu zachycuje život Chavivy Reickové (1914-1944), hrdinky Slovenského národního povstání, členky britské zpravodajské služby, aktivistky a zapálené sionistky. Film představuje množství dosud neznámých archivních materiálů, vzpomínky pamětníků a putování po Chaviviných stopách po Slovensku, Velké Británii a Izraeli. Ale především vypráví příběh přitažlivé osobnosti. Stojí za to vyměnit lásku či rodinu za hrdinské skutky? Co dnes znamená odkaz Chavivy Reickové - v její rodné zemi, v Izraeli i ve světě v časech rostoucích nacionalistických hnutí?

Dobrodružný příběh Chavivy Reickové může inspirovat i nyní. Narodila se do chudé židovské rodiny a celý život musela bojovat o své místo na slunci. Nestarala se však jen o sebe - byla poháněna naléhavou potřebu pomáhat druhým. V Banské Bystrici, malém městečku na Slovensku, byla známá jako výstřední mladá žena, která jezdila na motorce, a byla aktivní v místních dobrovolnických skupinách. Později odešla do Palestiny budovat židovský stát, dnešní Izrael. Když na podzim roku 1944 v Banské Bystrici vypuklo povstání proti fašismu, neváhala. Rozhodla sa pro návrat do "hořícího domu" jako vojačka Churchillova Oddělení pro zvláštní operace.

Historické události režisérka rámcuje expanzí extrémní pravice v dnešní společnosti. Jak by se na tuto radikalizaci dívala Chaviva Reicková? Chavivin osobní příběh je zároveň součástí většího příběhu žen v armádě. Jak vnímají dnešní Chavivy, vojačky na Slovensku i v izraelské armáde službu své vlasti?

Film není k dispozici :-(

Omlouváme se, ale tento film není ve vaší zemi k dispozici.
Tento film má teritoriální omezení určené distribuční společností. Bohužel nemáme práva film nabízet ke zhlédnutí v zemi, ve které se momentálně nacházíte.
DAFilms je legální platformou, jejíž obsah je zpravidla přístupný po celém světě. Často však musíme respektovat územní omezení, které zadává majitel práv filmu. V některých zemích tedy není možné film spustit a tedy ani zhlédnout.

Detaily

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.