Hvězdný třpyt festivalu v Cannes

Francouzská riviéra opět ožívá a po červeném koberci již brzy budou opět kráčet hvězdy světového filmu. Hvězdným třpytem se můžete nechat oslnit i v našem novém programovém speciálu. Přehrajte si filmy, které si užívaly festivalovou slávu v minulých ročnících.

Uvedení filmu na festivalu v Cannes pro mnohé filmaře znamená přestup do první filmové ligy. To byl případ i Roberta Minerviniho, jehož Zastavit bušící srdce po uvedení v Cannes zařadil mezi současnou režisérskou špičku. V sekci odvážných filmů Un Certain Regard obdržel zvláštní cenu poroty snímek Mrtví a ti druzí. Díky ocenění film mohl upozornit na téma střetu tradic domorodých obyvatel Brazílie s nástrahami moderního světa.
Do našeho katalogu jsme ale přidali hned několik nových filmů, které byly poprvé představené na tomto vyhlášeném světovém festivalu. V sekci Director’s Fortnight byl uveden snímek Dokud se tančí. I když v rodné Gruzii vyvolalo toto queer drama vlnu protestů, filmoví kritici ho přijali s nadšením. Jako doma jsou na festivalu v Cannes etablovaní režiséři, jejichž nové filmy jsou každý rok netrpělivé očekávány. To byl případ i rumunského režiséra Cornelia Porumboiu, který si po uvedení filmu Poklad vysloužil titul „vtipálka rumunské nové vlny“.
Na závěr přidáváme tip na film Parchanti spí dobře režisérky Claire Denis. Přestože její debutový film Čokoláda odstartoval její kariéru právě v Cannes, netypický styl kladoucí důraz na vizualitu divácky náročné filmy ji nezařadily mezi pravidelné hosty festivalu. S tímto temným thrillerem se jí ale podařilo svůj rukopis dostat do žánrových hranic temného thrilleru a opět upoutat pozornost festivalových dramaturgů.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít