Doclisboa ´13 na hranici politické a umělecké angažovanosti

Nejmladší člen evropské Doc Alliance, portugalský festival Doclisboa, v neděli 3. listopadu úspěšně uzavřel svůj 11. ročník. Mezinárodnímu publiku se však prostřednictvím DAFilms.cz připomíná hned vzápětí a v týdnu od 4. do 10. listopadu nabízí zdarma ke zhlédnutí 6 krátkých a 6 celovečerních dokumentárních snímků představujících výběr toho nejlepšího z domácí portugalské soutěže roku 2012.

Aktivní propojování osobního a politického života je hlavní charakteristikou největšího portugalského festivalu Doclisboa již od jeho založení v roce 2002. Dlouhodobým dramaturgickým cílem festivalu je uvádění snímků odkrývajících pozadí politických a společenských problémů, které nabízejí nové způsoby nahlížení na okolní svět. Jak vysvětlují organizátoři festivalu: „Blízký vztah mezi uměleckým a politickým chápeme jako určitý způsob vyjádření svobody. Chceme představovat snímky, které nám případně pomohou lépe porozumět světu, ve kterém žijeme a jenž nám umožní objevit možné zdroje jeho proměny.“

Výpověď o vztahu osobního a mocenského jednání v prostoru národního státu, komunity i mikrokosmu rodiny odhaluje také výběr 12 portugalských snímků pocházejících z domácí soutěže krátkých a dlouhometrážních snímků minulého roku. Jaké pocity zažívají portugalští emigranti vracející se zpět do rodné země? Jak vypadá každodenní život na portugalské vesnici v osamocení každodennosti, daleko od moderního města a globální civilizace? Sledujte současné Portugalsko očima nejtalentovanějších domácích tvůrců od 4. do 10. listopadu na DAFilms.cz zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít