Natáčení jako životní obsese: Retrospektiva Catariny Moũrao

Portugalská režisérka Catarina Mourão patří mezi nejvýraznější osobnosti jihoevropské dokumentární scény. Široké filmové publikum oslovuje nejen svou filmovou tvorbou, ale i významnou produkční a organizační činností. Již roku 1998 se stala zakládající členkou Portugalské dokumentární asociace AporDOC. Spoluzaložila také vlastní společnost Laranja Azul, podporující vznik kreativních filmových snímků a dokumentární tvorbu již několik let vyučuje.

Retrospektivní přehlídka nabízí celkem sedm dokumentárních filmů, v nichž autorka představuje hned několik témat, které jsou s její tvorbou dlouhodobě spjata. První důležitý stavební kámen tvoří fenomén chudé portugalské vesnice. K tomu se obrací dvojice snímků My village doesn't live here anymore a On Edge. Oba dokumenty vyprávějí příběhy míst, jejichž životní rytmus je řízen specifickými elementy. V prvním případě jsou to pravidelné záplavy, které místo ochrnují na celé týdny, v druhém pak dorostenecké fotbalové zápasy, jež se pro místní obyvatele stávají hlavními společenskými událostmi. Střet vesnického života s vnějším světem „vysoké“ kultury dokresluje třetí snímek vesnického koloritu Out of Water, pojednávající o konfliktu řeči současného umění s konzervativními hodnotami domácích obyvatel.

Druhý zásadní motiv tvorby představuje detailní sledování konkrétních lidských příběhů. To charakterizuje krátkou rodinnou etudu Mother and Daughter i celovečerní příběhový triptych Restless. Poslední motiv autorčiny práce pak v retrospektivě zastupuje nejobtížněji uchopitelné téma – čas. Prostřednictvím filmů The Lady of Chandor a Through Shadows Mourão proniká do uzavřených krajin samoty dvou starých dam, jež svojí osobností zůstaly uzamčeny v dobách minulých i dobách snivých.

Seznamte se s výjimečnou osobou portugalského dokumentu Catarinou Mourão! Sledujte její první mezinárodní online retrospektivu od 20. ledna do 2. února 2014 jen na DAFilms.cz zdarma.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít