Natáčení jako životní obsese: Retrospektiva Catariny Moũrao

Portugalská režisérka Catarina Mourão patří mezi nejvýraznější osobnosti jihoevropské dokumentární scény. Široké filmové publikum oslovuje nejen svou filmovou tvorbou, ale i významnou produkční a organizační činností. Již roku 1998 se stala zakládající členkou Portugalské dokumentární asociace AporDOC. Spoluzaložila také vlastní společnost Laranja Azul, podporující vznik kreativních filmových snímků a dokumentární tvorbu již několik let vyučuje.

Retrospektivní přehlídka nabízí celkem sedm dokumentárních filmů, v nichž autorka představuje hned několik témat, které jsou s její tvorbou dlouhodobě spjata. První důležitý stavební kámen tvoří fenomén chudé portugalské vesnice. K tomu se obrací dvojice snímků My village doesn't live here anymore a On Edge. Oba dokumenty vyprávějí příběhy míst, jejichž životní rytmus je řízen specifickými elementy. V prvním případě jsou to pravidelné záplavy, které místo ochrnují na celé týdny, v druhém pak dorostenecké fotbalové zápasy, jež se pro místní obyvatele stávají hlavními společenskými událostmi. Střet vesnického života s vnějším světem „vysoké“ kultury dokresluje třetí snímek vesnického koloritu Out of Water, pojednávající o konfliktu řeči současného umění s konzervativními hodnotami domácích obyvatel.

Druhý zásadní motiv tvorby představuje detailní sledování konkrétních lidských příběhů. To charakterizuje krátkou rodinnou etudu Mother and Daughter i celovečerní příběhový triptych Restless. Poslední motiv autorčiny práce pak v retrospektivě zastupuje nejobtížněji uchopitelné téma – čas. Prostřednictvím filmů The Lady of Chandor a Through Shadows Mourão proniká do uzavřených krajin samoty dvou starých dam, jež svojí osobností zůstaly uzamčeny v dobách minulých i dobách snivých.

Seznamte se s výjimečnou osobou portugalského dokumentu Catarinou Mourão! Sledujte její první mezinárodní online retrospektivu od 20. ledna do 2. února 2014 jen na DAFilms.cz zdarma.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít