Jak se učí dokument?

Dokumentární film je svébytná disciplína, v níž musí filmoví tvůrci prokázat hned několik dovedností najednou. Schopnost hledat klíčová témata, poutavě je vyprávět slovem i obrazem, a přitom všem pracovat s vlastní, originální uměleckou perspektivou je výkon hodný nejlepších žurnalistů, spisovatelů, výtvarníků a stylových ikon. Je možné se téhle jedinečné kombinaci naučit? Sledujte snímky současných studentů katedry dokumentární tvorby pražské FAMU od 21. července do 3. srpna 2014 zdarma!

Katedra dokumentární tvorby Filmové akademie múzických umění v Praze si vlastní cestu k filmovému a televiznímu dokumentu hledá již od roku 1961, kdy jako samostatný obor vystoupila ze stínu studia režie. Přes různorodé etapy života katedry, které odpovídaly turbulencím v dobovém politickém životě české společnosti, se katedra od roku 2002 pod vedením náročného tvůrce, a zároveň legendy českého dokumentu, Karla Vachka, profiluje jako otevřený tvůrčí prostor vnímající dokumentární film jako specifický nástroj uměleckého vyjádření. K osvojení si filmového jazyka, ale také k nalezení vlastních vizuálních a vypravěčských poloh, slouží studentům série praktických cvičení, prostupujících jednotlivými stupni jejich vzdělání.

Žánr autorské reportáže a volně pojatá hříčka „Můj pohled“ představují první filmové formy, s nimiž se studenti dokumentu na pražské FAMU seznamují. Mladí tvůrci Tereza Freyová, Adéla Komrzýová a Lukáš Košař jsou zastoupeni právě těmito dokumentárními debuty. Čtveřice studentů druhého ročníku Natálie Císařovská, Jan Rousek, Pavla Sobotová a Soňa Maletzová předkládají svá praktická cvičení z kategorií autorský portrét a hraná etuda.

Závěrečné snímky bakalářského studia reprezentuje snímek Vládnout, pracovat, vydělávat, modlit se, hroutit se, který byl za osobní účasti tvůrce Andrana Abramjana představen již v minulém roce na MFDF Ji.hlava. Výběr studentských snímků na závěr doplňuje bakalářský žánr filmová báseň.

Sledujte průřez žánrovou a autorskou tvorbou současných studentů dokumentární tvorby pražské FAMU. Nechte se inspirovat a poznejte jména, o nichž brzy opět uslyšíte. Streamujte výběr českých studentských dokumentů zdarma od 21. července do 3. srpna na DAFilms.cz!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít