Krátké filmy k dlouhým 20 letům festivalu Sarajevo!

Jste fanoušky krátkých filmů? Zajímá vás, jak si vede jihovýchodní evropský dokument? Máte rádi oslavy? Pokud jste odpověděli alespoň jednou ano, pak vás speciální filmový program, věnovaný oslavě 20 let existence filmového festivalu Sarajevo, rozhodně nemůže zklamat! Připravili jsme pro vás hned 11 krátkých balkánských dokumentů, které můžete zhlédnout zdarma po celé dva týdny od 4. do 17. srpna na DAFilms.cz!

Srdce, které již tradičně symbolizuje filmový festival v Sarajevu, se letošní rok rozbuší již po dvacáté. Svým zrychleným rytmem roztepe celé město, do kterého se od roku 1994 sjíždějí nejenom klíčové osobnosti filmové scény z oblasti balkánského regionu, ale také mnozí zahraniční hosté a producenti, kteří zde nacházejí nadšené filmové publikum a nové dokumentární talenty. O tom, jaké speciální programy jsou u příležitosti 20. výročí festivalu pro diváky nachystány, si přečtěte v exkluzivním rozhovoru s vedoucí dokumentární soutěže, RADOU ŠEŠIĆ. I DAFilms.com se přidává k zástupu gratulantů a ve spolupráci s festivalem přináší divákům online narozeninový dárek - výběr 11 krátkých dokumentů (nejenom) balkánského původu!

**Chorvatský krátký dokument **zastupuje dvojice snímků se silným politicko-kritickým podtextem. REAL MAN´S FILM, který si vysloužil na sarajevském festivalu cenu určenou nejlepšímu lidsko-právnímu snímku, nabízí nekompromisní pohled na vztah člověka a války, který se zdá být v případě jihovýchodní Evropy nerozpojitelný. Také snímek THE VERDICT se obrací k tématu války, zatímco problematizuje roli válečných hrdinů a zločinců na příkladu mezinárodního soudu s jedním z chorvatských generálů, účastníků krvavé operace Bouře roku 1995.

Ani domácí kinematografie Bosny a Hercegoviny, kterou reprezentují hned tři snímky, se problematickému vztahu balkánské multikulturní společnosti nevyhýbá. A DAY ON THE DRINA vypráví příběh nečekaného nálezu pozůstatků válečných bosenských obětí. Snímek BELIEVERS nabízí prostřednictvím motivu hudby vizi heterogenní, ale rovnocenné, bosenské společnosti. Umělecký pohled na divokou přírodu, jež se stala svědkem neméně divokých dějin, zachycuje třetí z dokumentů, ANYBODY, režiséra Timura Makareviće.

Trojice krátkých snímků ze Srbska se zaměřuje na vyprávění konkrétních lidských příběhů. Ve filmu WHEN I WAS A BOY, I WAS A GIRL sleduje nelehkou transformaci hlavního hrdiny v ženu, jíž navíc znesnadňuje tradiční prostředí srbského venkova. Snímek MICA AND THE STORIES AROUND HER se vydává na cestu k vrcholu slávy s bývalou popovou divu spojené Jugoslávie, která usiluje o svůj návrat na hudební výsluní. Oceňovaný dokument OLD MOUNTAIN naopak prozkoumává opačný proces odcházení ze života a pomalého mizení vymírající vesnice z mapy Srbska.

Slavnostní dokumentární výběr uzavírají tři solitérní zástupci makedonské, turecké a slovinské kinematografie. Krátký turecký film I´VE COME AND I´M GONE odhaluje orientální kouzlo trhů, které je dirigováno neutuchajícími nabídkami místních prodejců. Slovinský dokument SCREENS uzavírá politickou linku krátkých snímků, když se společně s matkami obětí vrací na místo masakru v Srebrenici, aby zde sledoval jejich osobní pouť za vzpomínkami.

**Oslavujte s námi 20 let sarajevského filmového festivalu a sledujte po celé dva týdny od 4. do 17. srpna to nejlepšího z krátkého balkánského dokumentu! **

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít