Festival Doclisboa otevírá online brány svých kinosálů!

Již od roku 2013 patří nejvýznamnější portugalský festival Doclisboa mezi členy platformy Doc Alliance, a prostřednictvím portálu DAFilms.cz tak pravidelně dodává divákům z celého světa tu nejlepší domácí dokumentární podívanou. Nejinak je tomu i letos. Zatímco se brány festivalových kinosálů otevřou již podvanácté od 16. do 26. října, DAFilms.cz vás zve do virtuálního kina s výběrem portugalské festivalové soutěže roku 2013 hned od pondělí 12. do neděle 19. října zdarma!

Zahájením festivalu Doclisboa se již tradičně otevírá velká docallianční filmová sezona, která jen s malými rozestupy představí také dokumenty z festivalových programů MFDF Ji.hlava, DOK Leipzig a CPH:DOX. Portugalský festival si však mezi výše uvedenými partnery připisuje jedno velké vítězství. Již dva roky po sobě si mezinárodní cenu platformy Doc AllianceDoc Alliance Selection - odnesl právě portugalský snímek. Proto se i ti, kteří v letošním roce nestihnou do portugalské metropole vyrazit, a zhlédnout tak například poctu holandskému filmaři Johanu van der Keukenovi či inovativní kurátorský program Neorealism and New Realism, mají na co těšit. Online filmová přehlídka festivalu Doclisboa je totiž věnována nejvydařenějším domácím snímkům festivalové soutěže roku 2013 a představuje filmy krátké, středometrážní i celovečerní.

Krátký portugalský dokument hned ve dvou odlišných polohách reprezentují snímky Tabatô a Theatrum Orbis Terrarum. Oba spoléhají na metaforickou filmovou řeč, a zatímco snímek Tabatô moment nahlédnutí do tajemného obsahu osobního prostoru chápe jako oblouk pro spuštění sledu katastrofických životních obrazů, drží se dokument Theatrum Orbis Terrarum abstraktní roviny, v níž těží ze vzájemné symboliky a symbiózy motivů moře, času a světla.

Také středometrážní snímky Ao Lugar de Herbais a Where To Sit at The Dinner Table? dokážou divákům zprostředkovat formální i tematickou šíři domácího dokumentu. S jakou poetikou a nostalgií se první jmenovaný snímek obrací do minulosti, aby zachytil tvůrčí a osamocený život spisovatelky Marie Gabriely Llansol, s o to větším důrazem ve druhém titulu zaznívá kritika moderního kapitalistického systému a překvapují propojení s imaginativními obrazy novověkých kanibalistických rituálů.

Jak do minulosti, tak do současnosti míří také portugalské celovečerní dokumenty. Snímek Cara a Cara vypráví příběh jedné ze specifických skupin portugalské společnosti - býčích toreadorů Forcados, jejíž historie sahá až do začátku 19. století. Dokument Vida Activa naopak prozkoumává ryzí současnost domácího sociálního kontextu, když sleduje fungování státního programu zaměřeného na vzdělávání dělnické vrstvy společnosti. Jaké místo má práce v životě těchto lidí? A může vzdělání skutečně změnit jejich budoucnost?

Ať již v lisabonských kinosálech, anebo v pohodlí domácího online kina, nezapomeňte s DAFilms.cz oslavit zahájení 12. ročníku festivalu Doclisboa!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít