Filmy, které okouzlily DOK Leipzig. Podlehněte jim i vy!

Velký docallianční festivalový podzim je v plném proudu! Nechte se nalákat ke třetí festivalové zastávce, která patří jednomu z nejstarších evropských filmových svátků, německému festivalu DOK Leipzig. Již po padesáté sedmé se na celý jeden týden od 27. října do 2. listopadu rozsvítí projekční plátna lipských kin, aby uvítala více než 41 světových filmových premiér. Připravte si ve stejné dny svůj vlastní domácí online festival s výjimečným programem: šesticí mezinárodních dokumentů, které okouzlily festivalové porotce v roce 2013!

Jedno velké vítání a jedno velké loučení. V takovém duchu se ponese letošní, již 57. ročník německého festivalu DOK Leipzig. Po deseti úspěšných letech opouští ředitelské křeslo festivalu Claas Danielsen. Rozhovor, v němž se odcházející ředitel s festivalem a jeho týmem loučí, naleznete zde. Vedoucí otěže po něm přebírá zkušená filmová odbornice a manažerka Leena Pasanen z Finska. Jakým programem se festival s Claasem Danielsenem rozloučí? Prozkoumána bude kinematografie bývalé Jugoslávie, speciální sekce "The State Owned Eye" představí snímky z produkce státního filmového studia DEFA a chybět nebude ani 5 soutěžních sekcí, velký mezinárodní program a snímky politického ražení věnované výbušným oblastem Ukrajiny či Sýrie.

Šestice zdarma nabízených snímků, které získaly pozornost festivalové poroty festivalu DOK Leipzig v minulém roce, nabízí rozmanitou paletu dokumentárních žánrů i filmových forem. Významnou část festivalu, která se zabývá animovaným filmem, zastupuje snímek mladé francouzské režisérky Daniely de Felice CASA. Prostřednictvím něj se autorka pouští do rodinné filmové terapie, kterou reaguje na smrt otce. KAUZA CERVANOVÁ slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa představuje téměř detektivní pátrání, v němž dokumentarista po dobu osmi let sleduje více než 40 let starý případ únosu, znásilnění a vraždy mladé dívky, za niž bylo na základě politických intrik československého komunistického režimu odsouzeno sedm mladíků. Jejich osvobození po demokratické revoluci roku 1989 však narušil šokující verdikt z roku 2004, na jehož základě byli muži opět uvězněni. Režisér pátrá po motivech soudního systému, jeho černých místech i možnosti nápravy, když detektor lži prokáže, že muži, přísahající o své nevině, mluví pravdu.

Lyrickou notu rozehrává dvojice dokumentů MAMA a SILENCE RADIO. Zatímco v ruském snímku MAMA režisérka s něhou a nekonečnou trpělivostí přikládá oko kamery do bezprostřední blízkosti tváře matky, o niž se v posledních letech života stará, SILENCE RADIO talentované režisérky Valéry Rosier sleduje hned několik příběhů stárnoucích mužů a žen, jež jsou propojeni se zaniklým světem svého mládí pouze prostřednictvím tradiční hudební rádio stanice. Ta se pro ně stává hlavním komunikačním nástrojem i mostem do minulosti.

Poslední duo snímků se pak nebojí tematizovat současnou mezinárodní politickou situaci. Izraelský snímek SUPER ZHENSHCHINY si volí za hlavní hrdiny skupinu ruských imigrantek, které v židovském státě hledají nový životní start, jemuž jsou schopny obětovat mnohé. O obětování se pro lepší budoucnost vědí své také ústřední postavy německého dokumentu ART WAR, jimiž jsou mladí graffiti umělci. Občanská revoluce v Egyptě přinesla pád prezidenta Mubaraka, a byly to právě obrazy v ulicích, které umožnily šíření nových demokratických hodnot, a staly se tak pomyslnou obrazovou kapitolou transformace známé jako Arabské jaro.

Zahajte velké dokumentární slavnosti ve společnosti festivalu DOK Leipzig online, s lístkem zdarma do přední řady, od pondělí 27. října do neděle 2. listopadu!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít