Dánské dokumentární hvězdy září online! 48 hodin s CPH:DOX, 168 hodin s Michaelem Madsenem.

Docallianční festivalová sezona se přesouvá do cílové rovinky, která vede směrem na sever! Poznejte hvězdy současné dánské dokumentaristiky – největší skandinávský festival CPH:DOX, který již od roku 2003 udává trendy nejenom na domácí, ale i světové filmové scéně, a snímky dánského audiovizuálního umělce Michaela Madsena. Společně vám v osmi dnech od 10. do 17. listopadu předvedou, proč se milovníkům současné progresivní kinematografie vyplatí upínat zraky právě k dánskému království!

Technologie, umění a mezi nimi člověk – fascinovaný, vystrašený, ohrožený i inspirovaný. Jaké jsou příběhy dnešní společnosti, která na jedné straně zažívá největší technologický boom ve své historii a na straně druhé tuto historii svými technologickými výdobytky roztáčí do nevídaných turbulencí? 11. ročník světově proslulého kodaňského festivalu CPH:DOX, jediného skandinávského zástupce platformy Doc Alliance, hledá nelehké odpovědi nejenom ve filmovém programu kinosálů, v rozsáhlém doprovodném programu, o němž si můžete přečíst zde, ale také online exkluzivně na DAFilms.cz!

Na celých 48 hodin od neděle 16. do pondělí 17. listopadu máte jedinečnou šanci ochutnat výjimečně lákavou porci filmových hitů letošního programu přímo u vás doma! Streamujte zdarma pětici dokumentárních snímků, na které si rozhodně vyplatí si přivstat.

Známý americký režisér Michael Kleiman přináší do online programu dokumentární snímek WEB, jenž získal cenu diváků na prestižní přehlídce DOC NYC Film Festival. V něm se noří do života chudých peruánských rodin, zatímco sleduje, jak se tyto rodiny poprvé noří do světa internetu, s nímž je jim umožněno pracovat díky programu One Laptop per Child. Je příslib totálního globálního propojení reálný, a hlavně, skutečně přínosný? Setkání s novou, a nikoliv virtuální společností zažívá také oceňovaný americký dokumentarista J. P. Sniadecki. Snímek THE IRON MINISTRY zpřítomňuje jeho putování rozsáhlou sítí čínské vlakové dopravy, prostřednictvím které prostupuje také jednotlivými vrstvami čínské společnosti. O specifickém a výjimečném kulturním setkání vypráví i dánský film PALESTINE MARATHON, jenž se na první pohled může zdát spíše fikcí nežli dokumentem. Sleduje totiž příběh dvou obyčejných Dánek, které jsou na území okupované Palestiny schopny zorganizovat mezinárodní maratonský běh.

Pohnutá setkání, avšak s vlastní minulostí, tematicky dominují taktéž poslední dvojici uváděných snímků. Intimní rodinný portrét otce alkoholika, který se po 20 letech závislosti vydává na novou střízlivou životní trať, snímá v dokumentu ME AND DAD – NO EXPECTATIONS OF APPLAUSE dánská režisérka Kathrine Ravn Kruse, talent festivalu CPH:DOX roku 2013. Žánr road movie do historie do festivalových 48 hodin přináší snímek AMERICAN INTERIOR. V něm se americký multimediální umělec Graff Rhys vydává po stopách svého vzdáleného předka, velšského cestovatele Johna Evanse, jenž se na konci 18. století vydal na americký kontinent objevovat velšsky mluvící kmeny. Rhys svoje putování zaznamenal nejenom prostřednictvím filmu, ale také hudebního alba a knihy.

Komu se nechce na kodaňskou festivalovou nadílku čekat až na konec týdne, ten se může do života dánské metropole pohroužit prostřednictvím krátkého snímku známého dánského režiséra * Michaela Madsena, Statistics of Copenhagen. Ten je společně se třemi dalšími snímky umělce, jehož díla se promítají nejenom v kinosálech, ale také ve světových galeriích, přístupný zdarma na portálu DAFilms.cz po celý týden. Nenechte si od pondělí 10. do neděle 16. Listopadu ujít autorovu dokumentární prvotinu Celestial Night: A Film on Visibility, krátký a cenami ověnčený snímek To Damascus: A Film On Interpretation a historicky první 3D dokument The Average of the Average, který ve 13 kapitolách ilustruje Madsenovo základní přesvědčení, že realita je mnohá a závisí pouze na našem úhlu pohledu a vyprávění.

Nechte se svádět vizuálně bohatým jazykem nejednoznačného a kreativního vypravěče Michaela Madsena v prvním listopadovém týdnu online na DAFilms.cz!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít