Celosvětová online premiéra: OLGA

Vstupte do nového roku ve společnosti jedné z nejinspirativnějších osobností moderní české historie. Poznejte ženu, která celoživotně motivovala a podporovala prvního českého prezidenta Václava Havla. Seznamte se s první dámou a přítelkyní, která se nikdy netlačila do popředí, ale v pozadí vždy nepřehlédnutelně zářila. Sledujte v týdnu od 5. do 11. ledna online světovou premiéru snímku OLGA českého režiséra Miroslava Janka na DAFilms.cz!

Václav Havel. Jméno, které nemusí být v zahraničí dlouze představováno a které napříč českou společností stále živě rezonuje. Od jeho smrti v prosinci roku 2011 uplynuly před několika týdny tři roky. Již nyní je ale jasné, že odkaz demokratické tradice, kterou do české porevoluční společnosti roku 1989 vnesl, s jeho odchodem nemizí. Víme však, kdo byla žena, která v dobách politické nesvobody i překotných demokratických změn vytrvale stála po jeho boku? A nejenom stála, ale aktivně tvořila politické a myšlenkové prostředí, ze kterého vzešly mnohé z klíčových tezí Václava Havla? OLGA HAVLOVÁ, SEZNAMTE SE…

„Naším cílem bylo nalézt způsob vyprávění, který by divákům rozkrýval duchovní podstatu osobnosti, která je inspirativní a posilující, a skrze emocionální kanály představil Olgu tak, jak zůstává obtisknuta v životech přátel, kamarádů a blízkých známých, kteří ještě stále kráčejí po této zemi. Životopisná data tím pádem zůstávají až na samém konci narativního spektra,“ vysvětluje přístup ke svému poslednímu snímku celosvětově uznávaný režisér českého původu Miroslav Janek. Pedagog pražské katedry dokumentární tvorby FAMU, známý nejenom svojí samostatnou filmovou tvorbu, ale také rozsáhlou mezinárodní spoluprací, například s legendou amerického experimentálního filmu Godfreym Reggiem.

Snímek OLGA, jenž se k divákům dostává v celosvětové premiéře díky portálu DAFilms.cz poprvé online, sleduje prostřednictvím bohatého a dosud nezveřejněného materiálu život první ženy prezidenta Václava Havla. Ženy, která se stala jednou ze stěžejních postav politického disentu 70. a 80. let komunistického Československa a svojí přátelskou a upřímnou povahou také vyhledávanou přítelkyní mnoha osobností zapojených do hnutí československého undergroundu. V roce 1979 založila a vedla Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, kladoucí si za cíl zveřejňování kauz politických vězňů, na který v demokratických časech 90. let navázala založením dodnes aktivně působící charitativní organizace Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Olga Havlová zemřela 27. ledna 1996, a tak se online premiéra snímku stává připomínkou jejího neúnavného a inspirativního působení.

Seznamte se osobně s první dámou československého disentu i polistopadové české demokracie, která se stala výjimečnou osobností i v mnoha dalších ohledech. Sledujte snímek OLGA na DAFilms.cz v celosvětové premiéře od 5. do 11. ledna 2015!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít