Chilské dokumenty dobývají festivalový svět

Vydejte se s námi během studených zimních dnů na jih Latinské Ameriky za pestrobarevným chilským dokumentem! Poznávejte různorodost témat, režisérských přístupů i filmových obrazů, které nabízí to nejlepší ze současné chilské kinematografie. Buďte u výjimečného momentu, kdy vám DAFilms.cz ve spolupráci s dokumentární organizací ChileDoc poprvé v historii portálu přináší zdarma od 12. do 18. ledna exkluzivní výběr 8 hvězdných snímků chilské filmové scény!

Všimli jste si, že se festivalové katalogy stále častěji hemží jmény latinskoamerických tvůrců? Rozhodně to nepovažujte za náhodu! Latinská Amerika se hlásí o své místo na výsluní světové kinematografie a DAFilms.cz vám ukáže, že oprávněně. Seznamte se s výběrem předních chilských dokumentů, které vám přinášíme ve spolupráci s lokální organizací ChileDoc! Ta se od roku 2010 stará o chilský dokumentární film ve všech fázích jeho výroby a nezapomíná ani na jeho mezinárodní propagaci. Jak konkrétně filmovým tvůrcům platforma pomáhá, se dočtete v našem interview.

Historie - minulá, současná, společná i osobní - tvoří hlavní rámec, který propojuje hned několik uváděných dokumentů. Hodnocení politických událostí nedávných měsíců nabízí snímek PROPAGANDA, oceněný porotou festivalové přehlídky Visions du Réel, ohlížející se zpět za prezidentskou volební kampaní, jež pohltila zemi v roce 2013. Více než desítka chilských režisérů pátrá po tom, jaký význam má pro současnou chilskou společnost politika a jak si chilská politická scéna představuje svého voliče. K dějinám země se obrací také snímek EL EDIFICIO DE LOS CHILENOS, jenž odhaluje netradiční příběh opuštěných dětí exulantů, kteří se na sklonku 70. let rozhodli navrátit zpět do rodné země a bojovat proti diktátorskému režimu.

Cesta za odhalením osobní rodinné historie se stává motivem dokumentární road movie HIJA, v níž se na společné putování vydávají matka a dcera, aby zjistily, že hranice mezi pravdou a lží je nebezpečně tenká. Životní cestu stárnoucího cirkusového komika pak sleduje příběh EL GRAN CIRCO POBRE DE TIMOTEO, který dává divákovi zakoušet hořkost osobního souboje přiznání si odcházení vlastních fyzických sil. Takovému boji čelí každým dnem svého života také obyvatelé pečovatelského domu, hrdinové LA ÚLTIMA ESTACIÓN, vítězného snímku festivalu ZagrebDOX.

Osmičku výběrových dokumentů uzavírá trojice snímků EL SALVAVIDAS, LAS MUJERES DEL PASAJERO a NAOMI CAMPBEL, dokument, který si získal pozornost v roce 2013 během docalliančního festivalu CPH:DOX, kde si snímek v čele s hrdinou, procházejícím změnou pohlaví na pozadí reality show, vydobyl kladné přijetí jak u diváků, tak i filmových kritiků.

Přesvědčte se o tom, proč by na vaší osobní dokumentární mapě rozhodně neměla chybět Latinská Amerika a streamujte zdarma výběr chilských dokumentů od 12. do 18. ledna na DAFilms.cz!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít