Retrospektiva Viktora Kossakovského: Na filmu závislí

Snímky hvězdy současného dokumentárního filmu, ruského režiséra Viktora Kossakovského, již procestovaly doslova celý festivalový svět. Poprvé však vstupují do virtuálního světa internetu, a prostřednictvím DAFilms.cz také přímo na obrazovky vašich počítačů, kde máte jedinečnou možnost sledovat režisérovu první světovou filmovou přehlídku! Nenechte si ujít sedm nejslavnějších dokumentů Viktora Kossakovského, které se zapsaly do moderní filmové historie. Sledujte režisérovu první světovou online retrospektivu po celé dva týdny od 19. ledna do 1. února 2015 zdarma!

„Netočte filmy, jestli bez toho dokážete žít,“ zní první z pravidel Viktora Kossakovského pro začínající filmové tvůrce. U originálního režiséra pak není překvapením, že jeho poslední rada naopak nabádá "Mými pravidly se neřiďte. Vymyslete si svá vlastní." A této rady se ve své tvorbě autor drží poctivě. Právě neotřelý poetický filmový přístup, díky němuž dokáže režisér zcela unikátním způsobem zachytit zdánlivě obyčejné momenty a lidské příběhy, učinil Kossakovského oblíbeným filmovým tvůrcem filmových kritiků i diváků. Za zmínku přitom stojí také výjimečné zvládnutí filmového řemesla, jímž se práce režiséra vyznačuje. Viktor Kossakovsky totiž ve svých snímcích vystupuje také v rolích kameramana, střihače a scénáristy.

Filmová online retrospektiva nabízí divákům hned sedm světově známých a na mnohých festivalech oceněných snímků. Nechybí mezi nimi průlomový dokument THE BELOVS, který v roce 1992 Viktoru Kossakovskému pomohl dosáhnout na přední příčky světového dokumentu, ze kterých již nesestoupil. Naopak, nárok na místo mezi těmi nejtalentovanějšími tvůrci režisér potvrdil hned o pět let později filmem WEDNESDAY 19. 07. 1961, který mu vynesl cenu na filmovém festivalu v Edinburghu a Karlových Varech. Etapu devadesátých let v retrospektivě zastupuje ještě snímek PAVEL AND LYALYA (A JERUSALEM ROMANCE), jenž opět nezůstal bez filmových ocenění a ceny si odnesl z prestižních festivalů IDFA a DOK Leipzig, i jeden z vůbec prvních autorových počinů LOSEV, natočený v roce 1989.

Režisérovu filmovou práci po roce 2000 reprezentuje humorně laděný snímek TISHE!, jejž autor nasnímal z okna své ložnice v ruském Petrohradě. Po dobu roku 2003 sledoval náhodné dění na ulici zarámované chystáním příprav města na oslavu třísetleté historie. Uveden je také dokument SVYATO, první část ze zamýšlené trilogie "Palindrome", v níž režisér zachycuje téma zrcadla, motivu lidského sebepoznání. Ve filmu Kossakovsky sleduje svého dvouletého syna, jenž má projít klíčovou iniciační zkušeností každého člověka - setkáním s vlastním obrazem. Hru s obrazy, zrcadlením, dvěma protipóly objektu a jeho odrazu Kossakovsky intenzivně zapojuje také do svého dosud posledního celovečerního filmu AŤ ŽIJÍ PROTINOŽCI!. Dobrodružné natáčení tohoto snímku i originální povahu a filmový přístup jeho tvůrce můžete blíže poznat prostřednictvím snímku WHERE THE CONDORS FLY, který světovou retrospektivu doplňuje.

Snímek AŤ ŽIJÍ PROTINOŽCI! představuje autorovu cestu po osmi zemských protipólech tvořených dvojicemi zemí: Čína - Argentina, Chile - Rusko, Havaj - Botswana, Nový Zéland – Španělsko. Přelidněná Šanghaj nachází svůj protipól v lidupusté argentinské náhorní planině, zatímco havajské sopce polykající žhavou lávu sekunduje poklidný život v botswanské vesnici. Prostřednictvím dechberoucích obrazů díky režisérovi postupně zjišťujeme, že v sobě tato zdánlivě vzdálená místa mohou ukrývat nečekané, humorné a místy až magické souvislosti.

Snímek AŤ ŽIJÍ PROTINOŽCI! mají možnost zdarma vidět diváci v následujících zemích: Česká republika, Slovenská republika, Dánsko, Portugalsko, Velká Británie, Řecko, Švédsko, Litva, Lotyšsko, Botswana a všechny země Latinské Ameriky.

Diváci z České republiky mají jedinečnou šanci setkat se přímo s režisérem během české kinopremiéry filmu AŤ ŽIJÍ PROTINOŽCI! v pátek 23. ledna v Praze, kdy Viktor Kossakovsky přednese také svoji FILMOVOU MASTERCLASS. O návštěvě režiséra se dočtěte více v novince. Snímek bude pro české diváky zdarma dostupný ode dne premiéry 23. ledna až do konce filmové přehlídky v neděli 1. února 2015.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít