Afrika očima evropských režisérů

Třetí svět, černý kontinent, "aphrike" jako země bez chladu. Afrika objevená, vytěžená, stereotypizovaná, kolonizovaná, terorizovaná. Afrika rozmanitá, originální, historicky bohatá, rychle se rozvíjející. Jaké jsou další pohledy na Afriku, kontinent, o němž stále víme málo? Sledujte originální dokumentární pohled šesti oceňovaných evropských režisérů. Sledujte Afriku očima evropských režisérů od 2. do 8. února na DAFilms.cz zdarma!

Mýty, televizní reportáže, mapy, fotografie z novin a další desítky neosobních materiálů utvářejí náš pohled na africký kontinent. Politická nestabilita, ekonomický rozvoj, koloniální historie, úchvatná příroda i výjimečně původní kultura představují pouze část témat, prostřednictvím nichž je nám Afrika představována. Objevte Afriku dosud nepoznanou a cestujte prostřednictvím dokumentární kamery známých dokumentárních hvězd Michaela Glawoggera, Petera Liechtiho či Nikolause Geyrhaltera od Maroka až po Kongo!

Fenomén tvrdé dělnické práce, která je mnohdy vykoupena vlastním zdravím, krví a pouze minimální mzdou prozkoumávají hned dva snímky výběru. Nejen situaci nigerijských pracovníků jatek, ale také ukrajinských horníků či indonéských sběračů síry zachycuje snímek WORKINGMAN´S DEATH rakouského režiséra Michaela Glawoggera. Film, který nasbíral celkem 6 prestižních cen, včetně vítězství na dánském festivalu CPH:DOX či německém DOK Leipzig, byl v roce 2005 nominován také na cenu za nejlepší evropský dokument. Podobně znepokojivou zprávu přináší také snímek belgického režiséra Thierryho Michela, jenž africkému kontinentu své snímky dlouhodobě věnuje. KATANGA BUSINESS nabízí výpověď o současném globalizovaném světě, v němž hlavní roli hraje ekonomická síla světových velmocí vykoupená chudobou těch, kteří holýma rukama zajišťují této moci zdroje.

Tématu vztahu afrického a evropského kontinentu se odlišnými způsoby věnují snímky POD SLUNCEM TMA českého režiséra Martina Marečka, 7 915 KM rakouského filmaře Nikolause Geyrhaltera a hudební road movie NAMIBIA CROSSINGS legendárního tvůrce Petera Liechtiho. Zatímco se dokument POD SLUNCEM TMA snaží divákovi zprostředkovat možnosti a problémy spjaté s rozvojovou pomocí v afrických zemích, snímek 7 915 KM představuje roli Evropanů v politických dějinách Afriky na pozadí sledování tradičního automobilového závodu Rallye Dakar. Film NAMIBIA CROSSINGS pak téma pojímá z pozitivní multikulturní perspektivy, na základě níž prostřednictvím hudby hledá to, co rozdílné kultury a etnika spojuje.

Šestici dokumentů uzavírá filmové vyprávění VÍTEJTE V ORÁNII režiséra Tobiase Lindnera věnované netradičnímu sociálnímu experimentu odehrávajícímu se uprostřed opuštěné centrální Afriky. V ní se bílí potomci evropských imigrantů pokoušejí o vytvoření vlastního, na okolním státu nezávislého společenství založeného na nekompromisním vyloučení dalších etnik. Jak funguje komunita, jejíž hlavní právo představuje přiznaná rasová diskriminace?

Objevujte zdarma od 2. do 8. února Afriku novou, nepoznanou, a hlavně dokumentární!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít