Řecko: Až na dno dluhu

Pro někoho místo dokonalé letní dovolené, pro jiného unikátní stopa nejstarších evropských dějin. Ať už má pro vás Řecko jakoukoliv tvář, nelze přehlédnout tu, o níž se v současné době mluví nejvíce. Řecko jako země zdolaná hospodářskou krizí, jejíž turbulentní dopady na sebe nenechaly dlouho čekat, stejně tak jako odezva obyvatel. Poznávejte nedávnou historii řeckých protestů a ekonomické krize od 9. do 15. února 2015 na DAFilms.cz zdarma!

Jasné "NE", jež zaznívalo ze strany řeckých obyvatel bouřících se proti utažení opasků domácí ekonomiky již od počátku roku 2011, kulminovalo nejenom na aténských náměstích v květnu roku 2011, ale jeho síla se naplno projevila v současné dramatické změně řecké politické scény. Jak protesty konkrétně probíhaly a co jsme se o nich nemohli dozvědět z mediálního zpravodajství divákům líčí syrově zpracovaný snímek 155 PRODÁNO. Řecký režisér Yiorgos Panteleakis se v něm s kamerou ocitá přímo uprostřed aténských protestujících davů, jež jsou kromě vlastní zlosti doprovázeny také početnou policií. Vzájemné ideové střety se proměňují v agresivní násilí. Snímek, jenž byl promítán například na docalliančním festivalu MFDF Ji.hlava, je navíc doplněn o videozáznamy samotných účastníků protestů pořízených často v nepřehledných a nebezpečných situacích.

Také druhý snímek THE PRISM si všímá těch, kteří nelehkou situaci zažívají na vlastní kůži. V tomto případě se však nejedná o konkrétní protest, ale o obecnou ekonomickou krizi, již musí prožívat každý Řek. Jak se s novou životní situací vyrovnávají lidé produktivního věku, lidé staří, lidé vzdělaní, lidé na vesnici a lidé z měst? To vše sledujte ve snímku, jenž je výsledkem kolektivní spolupráce 14 fotožurnalistů, 4 novinářů a mnoha dalších dobrovolníků, kterou inicioval návrat dvou přátel dlouhodobě žijících v zahraničí domů. Snímek, přinášející kromě nových perspektiv také nové způsoby vizuálního vyprávění, vznikl v rámci prestižního projektu IDFA DocLab a nechyběl například na klíčové kanadské přehlídce Hot Docs.

Pohled na nedávnou minulost řecké společnosti v programu doplňují dva atraktivní snímky LIKE STONE LIONS AT THE GATEWAY INTO NIGHT a DOMINO. Zatímco první jmenovaný se obrací ke konkrétní historické zkušenosti, již zažili umělci násilně věznění na sklonku 40. let na ostrově Makronisos, kde prostřednictvím básnického jazyka dokázali stopy zla a utrpení proměnit v umělecké dílo, druhý krátký snímek vizuální tvůrkyně Lotte Schreiber prochází zvrásněnou řeckou krajinou, v níž se zamýšlí nad významem opuštěných objektů, ruin minulosti, jež tvoří nezbytnou součást tváře současného Řecka.

Neplujte po povrchu a potopte se s našimi dokumenty až na dno reality!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít