Stopy budoucnosti podle Visions du Réel

Zahájení nové docallianční festivalové sezony se blíží! Jako první se v polovině dubna dokumentární štafety již tradičně chopí švýcarský festival Visions du Réel. Všem netrpělivým divákům však ještě před zahájením 46. ročníku nabízí velkolepé online překvapení - 60 krátkých snímků známých domácích i světových režisérů, kterými vybrané osobnosti oslavily nejenom uplynulá výročí festivalu, ale také v nich představily svoji vizi budoucnosti. Jaké jsou "Stopy budoucnosti podle…?“ Sledujte zdarma od 30. března do 12. dubna 2015 na DAFilms.cz!

Téma minulosti hrálo během posledního ročníku docalliančního festivalu Visions du Réel prim. Byl to právě 45. ročník, jenž nabídl hned dvě významná výročí k oslavám - 45 let od založení festivalu v roce 1969 a 20 let historie filmové přehlídky pod současným názvem Visions du Réel. K událostem v minulosti a oslavám v přítomnosti neodmyslitelně patří i vize budoucnosti. Festival se proto zeptal mezinárodně známých režisérů, kteří jsou s přehlídkou dlouhodobě spjati, na jejich představu o budoucnosti. Jaké stopy po sobě budoucím generacím zanecháme? A jaké stopy po sobě zanechá dokumentární film?

Přesně 60 autorů bylo vybráno a osloveno ke splnění na první pohled jednoduchého zadání natočit krátký snímek v rozsahu přibližně tří minut. Jak však na neúprosné tříminutové ose vyprávět o budoucnosti? A čí budoucnosti - osobní, národní, celosvětové, anebo třeba o budoucnosti filmu? S tím, jak si s úkolem uznávaní dokumentaristé a audiovizuální umělci poradili, se máte možnost poprvé seznámit online a to hned na dva celé týdny!

V zástupu známých jmen obzvláště vyniká to kanadského filmového mága a audiovizuálního experimentátora Petera Mettlera. Ten ani na ploše krátkého snímku neztrácí schopnost uchvacovat koncepcí celkových pohledů odhalujících pomocí vizuálních metafor a zkratek nevyhnutelnost pohybů Země a uplývání času, jež signalizují. Mladý respektovaný režisér Sebastian Mez, jehož snímek Ein Brief aus Deutschland si v roce 2011 odnesl hlavní festivalovou cenu pro středometrážní film, se ve své filmové stopě budoucnosti uchyluje k experimentálnímu obrazovému jazyku, jejž kombinuje s výraznou zvukovou ruchovou složkou, aby v temnotě nočních obrazů nechal diváka spíše pocitově tápat, nežli mu vyprávěl jasně formulované futuristické poselství. Samotné médium filmu, jeho význam pro vytváření, zachycování i uchovávání reality se stává centrem krátkého snímku italské dokumentární dvojice Massima D´Anolfiho a Martiny Parenti, kteří svůj filmový příspěvek trefně nazvali Stopy pro budoucnost.

Mezi osobně laděnými zpověďmi vyniká především příběh nabízený mladým francouzským režisérem Axelem Salvatori-Sinzem. Ten se po třech letech navrací ke svému debutovému snímku Šebabové z Jarmúku, nominovanému v roce 2013 na evropskou cenu Doc Alliance Selection, aby vzpomenul osud hlavního hrdiny, veselého a odvážného Hassana, jenž se stal jednou z tisíce obětí stále pokračující a stále přehlížené války v Sýrii. Naopak k optimistické budoucnosti vtělené do upřímné a radostné dětské existence v intimním pozorování hry se synem upíná svůj pohled i kameru americký režisér Robert Greene, jehož jméno byste na severoamerické dokumentární scéně neměli přehlédnout.

Sněte o budoucnosti společně s šedesátkou předních dokumentárních režisérů a od 17. do 25. dubna zavítejte k okraji Ženevského jezera na oslavy 46. ročníku festivalu Visions du Réel!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít