Na počátku bylo… FIDLab

Ke chvíli, kdy diváci s úvodními titulky pohodlně usednou před filmové plátno či obrazovku svého počítače, vede trnitá cesta. Broušení námětu do krystalicky čisté podoby, zajištění kvalitní techniky, a především zisk finanční podpory, představují jen pár bodů z dlouhého seznamu, jenž budí ze spánku každého filmového tvůrce. Jednu z cest, jak ulevit tvůrčím bezesným nocím, načerpat novou inspiraci i navázat mezinárodní spolupráci, nabízí již sedmým rokem FIDLab, kreativní platforma docalliančního francouzského festivalu FID Marseille. Od 22. do 28. června sledujte zdarma čtveřici snímků, které touto profesionální péčí prošly!

Více než šedesát snímků, jejichž autoři měli možnost potkat se se světově známými producenty, distributory i zástupci předních filmových institucí, si od roku 2008 může připsat platforma FIDLab, vlajková loď industry programu festivalu FID Marseille. Ten každým rokem vybírá desítku snímků v různých fázích vývoje, aby jejich tvůrcům umožnil zažít dva dny soustředěného mezinárodního setkávání v atmosféře přístavního ruchu. Vítězný projekt, jejž tradičně vybírá tříčlenná porota, si pak odváží balíček filmových cen, počínaje finanční podporou na nákup techniky a konče nabídkou tvůrčích rezidenčních pobytů a volných letenek.

Letošní, již sedmý ročník platformy FIDLab, nabízí pomocnou ruku hned 11 vznikajícím snímkům. Mezi respektovanými i začínajícími autory vyniká především jméno izraelského režiséra a videoumělce Aviho Mograbiho. Ten do dvoudenního maratonu setkání vstupuje s celovečerním dokumentem BETWEEN THE FENCES. Jeho obsahem upozorňuje na neutěšenou situaci afrických uprchlíků žádajících o azyl na izraelských hranicích. Prostřednictvím metody "divadla utlačovaných" Mograbi zprostředkovává emoce a zkušenosti vybrané komunity, zatímco se v obecné rovině snímku ptá, jaký je rozdíl mezi touto skupinou a skupinou Židů prchajících do Izraele před terorem nacistického režimu? O vítězi mezi vybranými projekty v letošním roce rozhodne následující trojice porotců: vedoucí koprodukční platformy CineLink Filmového festivalu Sarajevo Amra Bakšić Čamo, dlouholetý manažer filmových akvizic Thomas Pibarot (Le Pacte) a kurátor MoMI (Museum of Moving Image) David Schwartz.

Do světa umění, k němuž má programovým pojetím festival FID Marseille rozhodně blízko, směřuje snímek francouzského režiséra Clémenta Cogitoreho BIELUTIN, DANS LE JARDIN DU TEMPS. Autor se v něm přibližuje svébytnému mikrokosmu manželské dvojice Elyho a Niny Bielutinových, kteří ve svém svíčkami ozářeném moskevském bytě ve Velké Nikitské ulici ukrývají jednu z největších soukromých sbírek renesančního malířství. Němými svědky jejich každodenních svérázných konverzací se tak stávají slavné postavy pláten od Leonarda da Vinci, Tiziana či Velázqueze, které společně vytvářejí pravděpodobně nejdražší tapetovou výzdobu světa.

Přízrak, jímž se uprostřed moskevského apartmá stává renesanční sbírka, určuje kroky francouzského cestovatele Michela Ballota, hlavního hrdiny snímku L’HYPOTÈSE DU MOKÉLÉ MBEMBÉ. Ten vstupuje na území divoké přírody jihovýchodního Kamerunu s jedinou myšlenkou a cílem - najít zoologií dosud neobjevené zvíře "Mokélé Mbembé", částečně nosorožce, krokodýla a hada, o němž vyprávějí pygmejské legendy i přímá zkušenost místních obyvatel. Zvítězí realita nad fantazií, anebo převládne fantazie nad realitou?

Pohyblivé písky mezi realitou a fikcí prostřednictvím snímku VERANO DE GOLIAT uvádí do pohybu také mexický režisér Nicolás Pereda. Komunitu mexického městečka Huilotepec obchází podezření, strach a pomsta. Mladík čelí nařčení z vraždy přítelkyně. Ženu opustí dlouholetý partner. Samotář se chce pomstít svému okolí. Kdo však mluví pravdu? Protagonisté/herci, režisér anebo kamera? Vstupte do absurdní komedie, ve které si nemůžete být jisti ničím, včetně vlastních pocitů. Z ptačí perspektivy vybranou čtveřici FIDLab snímků uzavírá ve filmovém Locarnu uváděný snímek SUD EAU NORD DÉPLACER režiséra Antoina Bouteta. Prostřednictvím vizuálně poutavých záběrů, připomínajících tradici přímé fotografie a fotografie architektury, autor cestuje po nejdelším vodním díle světa Nan Shui Bei Dao, jež propojuje vodní toky jižní a severní Číny. Zatímco se před divákem otevírají vhledy do nehybné a majestátní krajiny pouště, lesů a hor, prosakuje do estetického zážitku neúprosně tvrdá realita života místních obyvatel.

Nechte se pozvat do exkluzivní společnosti platformy FIDLab od 22. do 28. června zdarma a vězte, že "na počátku bylo… FIDLab"!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít