Bigert & Bergström: angažované cool duo ze Stockholmu

Mats Bigert (1965) a Lars Bergström (1962) tvoří umělecké duo již od svých studií na Královské akademii výtvarného umění ve Stockholmu. Jejich díla nezahrnují jen dokumenty, ale i výstavy, konceptuální umění či instalace ve veřejném prostoru. V roce 1993 se zúčastnili Benátského bienále s instalací Adrenalinový sen a od té doby vystavují po celém světě. Často se zajímají o aktuální sociální a klimatické otázky. Objevte s námi švédskou uměleckou dvojici skrze jejich filmy zdarma!

Bigert & Bergström mají za svou úspěšnou kariéru velké množství uměleckých počinů. Sochy či instalace jsou často založené na digitálních technologiích a jsou určené k interakci - mění tvar či barvu dotykem nebo vlivem počasí. Díky umístění nečekaných objektů mění umělci kontext míst, kde lidé každodenně prochází. Často tvoří ve veřejném prostoru, na stockholmském hlavním nádraží například umístili projekt Zítřejší počasí. Nad eskalátory zavěsili velké molekuly H2O, C2 a N2, jejichž barva se měnila na základě předpovědi na následující den. Další proměnou veřejného prostoru bylo velké zakřivené zrcadlo s názvem Ecco Humor umístěné v podzemním parkovišti Dunkers Culture House ve švédském Helsingborgu. Padesát metrů široká a šest metrů vysoká stěna z nerezové oceli s vysokým leskem je největší svého druhu na světě.

Jejich nejnovější film z loňského roku nese název MOMENTS OF SILENCE. Zachycuje chvíle, v nichž se svět na minutu či dvě zastaví a utiší. Snímek je poskládaný z archivních záběrů minut ticha, které uctívají oběti konfliktů či přírodních katastrof.

Duo B&B v letech 2002–2012 vytvořilo volnou trilogii o lidské posedlosti kontrolou. První snímek s názvem LIFE EXTENDED sleduje touhu žít věčně a představuje nám tak gerontologa, který věří, že lidstvo bude brzy nesmrtelné, mnicha, který dlouhými maratony připravuje svoji duši na posmrtnou cestu, a architekty, kteří konstruují prostory zpomalující stárnutí. Prostřední díl trilogie, THE MOUSE, se zabývá dávným vztahem lidí a myší. Ukazuje, v kolika různých oblastech se s těmito drobnými hlodavci setkáváme a že bez laboratorních testů na nich bychom měli nulové znalosti o genetice. Třetí část trilogie sleduje klimatické změny a jejich dopady. THE WEATHER WAR zavádí režiséry do USA, kam cestují se speciální sochou – strojem jménem Tornado Diverter, který má zastavit tornádo. Snímek se obecně zabývá tématem změny klimatu a vlivu člověka na ni.

Snímek POSLEDNÍ VEČEŘE pak vypráví o tradici jídel před popravou a ironicky odkazuje na původní biblický rozměr úsloví. Hlavní postavou filmu je bývalý kuchař, který pracoval ve vězení a pro odsouzené připravoval jejich poslední jídlo. Snímek kombinuje dokumentární záběry, rozhovory a animaci.

Sledujte filmy uměleckého dua ze Švédska zdarma na DAFilms.cz až do 20. září!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít