Portugalská sklizeň. Nabízíme filmy z festivalu Doclisboa.

Navazujeme na lisabonský festival Doclisboa a od 2. do 15. listopadu vám na DAFilms.cz přinášíme výběr portugalských filmů zdarma.

Třináctý ročník Doclisboa uvedl 236 filmů ze 40 zemí, 20 snímků ze 17 zemí uvedl v mezinárodní soutěži. Portugalská soutěžní sekce uvedla 8 filmů, včetně několika světových premiér a dvou filmových debutů. Programem Dafilms.cz navazujeme právě na domácí portugalské premiéry. Podívejte se zdarma na portugalské novinky z roku 2014. V našem výběru je 9 filmů.

Snímek (Be)Longing nás přivádí do osamocené horské vísky Oz na severu Portugalska. Ve skupině zhruba padesáti lidí zde společně žijí čtyři generace. V těžkých životních podmínkách je nejdůležitější, aby lidé drželi pohromadě. Všechno ostatní je v rukou božích. Mohli emigrovat jako mnoho jiných, ale rozhodli se zůstat a žít dál jako jejich předkové, daleko od hluku moderního světa.

Snímek Mio Pang Fei vypráví o setkání tradičního umění a kaligrafie se současným západním uměním. Během kulturní revoluce se Mio Pang Fei věnoval „oficiálně uznávanému“ umění – čínské kaligrafii a tradičnímu čínskému umění. V Macau pak nalezl vlastní hlas, v němž se snoubí čínská tradice a současné západní techniky – tzv. neoorientalismus.

Režisérka Soon-Mi Yoo se ve snímku Songs from the North snaží porozumět Severní Koreji, psychologii a lidové představivosti místních obyvatel a politické ideologii absolutní lásky, která národ neustále pohání směrem k nejisté budoucnosti. Snímek obsahuje záběry ze tří návštěv v Severní Koreji prolínající se s písněmi, populární kinematografií a archivními záběry.

Na soutoku řeky Seiny a Marny na okraji Paříže nám Sheylla vypráví o svých vzpomínkách, setkáních a pocitech z cest, které ji přivedly až sem. Ve snímku The Golden Triangle se opět chystá na cestu. Kterou si však má vybrat, když se může vydat jakýmkoli směrem?

Wool and Snow je film o jednom divadelním představení a o tom, co zažívají herci během kolektivní umělecké práce. Podaří se nám někdy dostat z vlastní ulity a docílit kolektivního pohybu? Jak moc věříme těm, kdo by nás měli vést? A jak moc věří oni nám? Zkoušíme to… Padáme… Vstáváme…. A znova… Dokážeme to jednou?

Snímek A Lost Film vypráví příběh Eduarda, muže ve středním věku, který objeví film z dětství. Snaží se rozpomenout na vlastní minulost a převyprávět ji svému synovi. Během vzpomínání se setká se smrtí, bolestí a odloučením.

Snímek The Indispensable Practice of Vagueness je monologem režiséra João Millera Guerry o jeho zkušenosti, která je zároveň i naší zkušeností. Film čerpá ze školního archivu, nahrávek lekcí Manuela Castra Caldase a z domácích rozhovorů.

Illusion, nominovaný na letošní Doc Alliance Selection Award, je film o divadelní hře inspirované texty Federica Garcíi Lorcy. Iluze zachycená ve filmu je prodchnutá sny, touhami, přáními, fantaziemi a šancemi na jejich zhmotnění.

Snímek João Bénard da Costa - Others will love the things I loved je portrétem João Bénarda da Costy, který byl po osmnáct let ředitelem filmového muzea Cinemateca Portuguesa. „Ponořil jsem se hlouběji do jeho minulosti a objevil lásku, kterou choval k malbě, kostelům, Proustovi a Musilovi, Itálii, filmům, Mozartovi a ke svým přátelům. Především jsem však chtěl zachytit rozporuplného muže z masa a kostí, svobodného člověka,“ říká režisér filmu Manuel Mozos.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít