Kaleidoskop ze současné Ameriky. Filmy Davida Redmona a Ashley Sabinové

Tento týden přinášíme retrospektivu americké dokumentaristické dvojice David Redmon a Ashley Sabinová. Podívejte se na 5 jejich filmů, které portrétují USA v globálním kontextu, do neděle 29. listopadu zadarmo!

David Redmon a Ashley Sabinová rádi míchají různé styly a také posouvají hranici dokumentu a fikce. Provozují vlastní produkční společnost Carnivalesque Films a svoje filmy uvádějí na festivalech jako Sundance, SXSW, Toronto, Visions du Reel, Vienna, Tribeca, Hot Docs, Human Rights Watch apod. David Redmon studoval sociologii, Ashley Sabinová dějiny umění. Dvojice dosud společně připravila 7 celovečerních dokumentů, z nichž vám 5 nabízíme ke zhlédnutí.

Snímek Downeast je soucitným portrétem globálního ekonomického rozvratu, v němž nejsou žádné vyloženě záporné postavy. Redmon a Sabinová vnáší světlo do náročného úkolu – jak vrátit Americe práci. „Všechny ty znepokojivé ekonomické údaje o výši nezaměstnanosti a počtu pracovních míst zaniklých za posledních třicet let se mohou zdát abstraktní, dokud nenarazíte na dokument, jako je Downeast,“ napsaly New York Times.

Snímek Night Labor zachycuje život Shermana Franka Merchanta, šestačtyřicetiletého dvoumetrového habána z amerického Mainu, který se přes den živí jako drsný a nezávislý sběrač škeblí a v noci obsluhuje zařízení v továrně. Oděný v bílém plášti, s typickým černým baretem na hlavě a s celým arzenálem nožů připravuje nástroje pro dělníky, kteří ho v šest ráno vystřídají na ranní směně. Drama a napětí každodenní práce se mísí s jejím smyslovým prožíváním. Snímek se strhující kamerou se plně spoléhá na nejzákladnější působivé složky kinematografie – obraz a zvuk.

Film Mardi Gras: Made in China ověnčený více než dvacítkou národních i mezinárodních ocenění sleduje cestu karnevalových korálků z ulic New Orleansu, kde je prostopášníci směňují za nahotu, až do továren v čínském městě Fuzhou, kde je v přísném pracovním režimu ve dne v noci navlékají mladé dívky. Snímek, v němž se mísí zvídavost s humorem, je jediným filmovým svědectvím o tom, jak tyto toxické výrobky přímo ovlivňují život jejich výrobců i uživatelů. Snímek Invisible Girlfriend popsal The Boston Globe jako „překvapivou a hluboce soucitnou okružní jízdu po Americe, která se snaží nalézt ztracenou rovnováhu“. Charles se zamiloval do své neviditelné přítelkyně - Johanky z Arku, a tak se rozhodne sednout na velké červené kolo a vydat se na více než 600 kilometrů dlouhou cestu. Z města Monroe putuje venkovskou krajinou Louisiany až do New Orleans, kde svou lásku najde v jednom baru. Po cestě potká farmáře, čarodějnici, plechového dřevorubce a uctívače mrtvých. Autorský dokument vypráví příběh z amerického jihu, v němž překračuje doslovné interpretace obrazů a rozvíjí bohaté struktury protkané humorem i dramatem.

Oceňovaný snímek Kamp Katrina natočený v duchu cinéma vérité zachycuje malou skupinu lidí, kteří nalezli útočiště v zahradě přebudované na stanové městečko. Ta patří podivuhodnému páru z New Orleans, paní Pearlové a jejímu manželu Davidovi. Film proti sobě staví šílenství a naději, které tito lidé zažívají při pokusech o nalezení vlastní stability.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít