Jmenuji se Lev. Český lev.

Portál DAFilms.cz přináší všech 5 dokumentů nominovaných na Českého lva. Podívejte se na ně v průběhu dvou týdnů, od 29. února do 13. března. Vítěze Českých lvů ve všech kategoriích včetně té dokumentární budeme znát 5. března.

Cenu Český lev za nejlepší dokumentární film může získat Evangelium podle Brabence, které natočil Miroslav Janek, Filmový dobrodruh Karel Zeman od Tomáše Hodana, Mallory režisérky Heleny Třeštíkové, Opři žebřík o nebe od Jany Ševčíkové, nebo Vlna vs. Břeh od Martina Štrby. Dokumenty jsou dostupné výhradně českým a slovenským divákům s výjimkou celosvětového streamu snímku Opři žebřík o nebe.

Opři žebřík o nebe je film o lidském milosrdenství, podobách víry a o tom, co to znamená žít pro druhé. Katolický kněz Marián Kuffa žije v malé vesnici pod slovenskými Tatrami. Za posledních dvacet let vytvořil z místní fary bezpečný přístav pro více než dvě stě lidí v nouzi. Bezdomovci, alkoholici, narkomani, mladiství z dětských domovů, tělesně postižení či týraní. Neokázalý snímek není jen portrétem obětavého muže, který se ve svých třiceti letech vzdal koníčků a romantického mládí, aby mohl nastoupit do kněžského semináře, ale i zamyšlením nad komplikovanými osudy sociálně vyloučených.

Vlna vs. Břeh je dokumentem věnovaným Slovenské nové vlně - tu tvoří jména jako Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga nebo Peter Župník. Generace z pražské FAMU do umělecké fotografie vnesla energii, hravost a nespoutanou imaginaci, která se v jejich tvorbě spojovala zejména s postupy inscenované fotografie. Martin Štrba ve svém režijním debutu navštěvuje a zpovídá přátele a umělecké souputníky, přičemž rekonstruuje atmosféru doby, která umožnila zrod fenoménu Slovenské nové vlny. Jeho dokument formálně následuje invenci, hravost, inscenační a výtvarné postupy fotografické tvorby svých aktérů.

Filmový dobrodruh Karel Zeman je životopisným filmem, který se ohlíží za životem, dílem a významem klasika světového filmu. Zároveň odhaluje inspirativní zdroje jeho tvorby, ohlas ve světě a nahlédne do kuchyně průkopníka filmových triků. Karel Zeman je jedním z nejúspěšnějších a nejvíce ceněných českých filmařů ve světě, zároveň naprostý solitér, který neprošel filmovou školou, není lehce zařaditelný do žádné vlny, období nebo směru. Pro svou vnitřní poezii a upřímnost však jeho filmy nestárnou (Film bude k vidění zdarma jen do neděle 6. března).

Příběh titulní Mallory ve filmu Heleny Třeštíkové divákům ukazuje, jak tvrdá je cesta z drogové závislosti a společenského dna. Po nemalou část 13 let, kdy Helena Třeštíková svou hrdinku sledovala s kamerou, totiž Mallory bydlí v odstaveném autě. Zvraty v partnerských vztazích i frustrující střety s úřady ji stahují zpátky ke dnu. Bývalá narkomanka se ale nevzdává a její příběh je příběhem vytrvalého lidského boje o naději. Na portálu DAFilms.cz se můžete podívat na 34 filmů Heleny Třeštíkové včetně nejznámějších snímků René (2008) nebo Katka (2009) anebo sledovat krátké filmy z oblíbeného cyklu Manželské etudy. Přečíst si nezapomeňte též rozhovor s touto přední českou dokumentární autorkou. A nabízíme zdarma i masterclass vedenou formou rozhovoru se známým slovenským dokumentárním tvůrcem Peterem Kerekesem.

Evangelium podle Brabence Miroslava Janka zachycuje improvizované rozhovory novinářky Renaty Kalenské se členem The Plastic People of the Universe Vratislavem Brabencem odehrávající se na místech, jež pro Brabence a Kalenskou něco znamenají. Vzniklo tak pásmo nezávazného filozofování, sebeironických vtipů i poznámek o životě ptáků a přírodě jako takové. Záznamy povídání obou aktérů většinou snímané ruční kamerou jsou prokládány poetickými vsuvkami. Od Miroslava Janka nabízíme na DAFilms.cz 9 dalších filmových titulů a navíc rozhovor.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít