Hledání svobody

Poznávat příběhy druhých patří mezi největší vášně dokumentárních režisérů i fanoušků. Pohledy do světa lidí, kteří žijí na druhém konci planety, ale i na okraji jedné společnosti, dovolují vidět dosud nepředstavitelné obrazy a barvy. Zároveň ale nabízejí možnost, jak si lépe uvědomovat příběhy vlastní. Včetně jedné „maličkosti“, na kterou máme často sklon zapomínat – svobody. Té si totiž všimneme, až když ji ztratíme. Sledujte snímky o ztrácení a nacházení svobody vnitřní i politické. Sledujte zdarma od 14. do 20. března pětici dokumentů, které zazáří v letošním programu filmového festivalu One World Romania!

Ani rok před dosažením kulatých desátých narozenin nepolevuje rumunský filmový festival One World Romania v ostrém společensko-kritickém programu. Jak by také mohl, když se v jeho záhlaví pyšně tyčí slogan „Na památku Václava Havla“? Devátý ročník festivalu pod vedením ředitele Alexandru Solomona nabídne divákům ve dnech od 21. do 27. března přes 50 snímků hned v devíti kategoriích. Mezi tvůrci, kteří se zúčastní samotné přehlídky, nebude chybět například syrská filmařka Liwaa Yazji se snímkem HAUNTED, který si vysloužil nominaci na cenu Doc Alliance Selection Award 2015. Exkluzivní rozhovor s režisérkou čtěte zde. Roli hlavního hosta festivalu přijal pro letošní rok srbský režisér Želimir Žilnik, muž, jenž si vysloužil titul neúnavného politického komentátora a zakladatele žánru dokudrama. Vedle bohatého filmového programu však festival přinese také několik novinek v rámci doprovodného dění. Otevře například komiksovou výstavu s lidskoprávní tematikou Cartoons for Freedom či představí platformu Civil Society Pitch, prostřednictvím níž budou navazovat spolupráci dokumentaristé a společenští aktivisté.

Díky DAFilms.cz máte možnost od 14. do 20. března ZDARMA sledovat pětici snímků, které se již za týden představí divákům v bukurešťských kinosálech:

Do traumatické historie poválečných odsunů v československém pohraničí se snímkem FELVIDÉK – HORNÍ ZEMĚ noří slovenská režisérka Vladislava Plančíková. Ve snaze lépe porozumět komplikovaným dějinám oblasti Felvidéku, slovensko-maďarského regionu, v němž se během let 1946 až 1948 vystřídaly různé skupiny obyvatel v divokém procesu vysídlování a znovuzabydlování pohraničí, režisérka pátrá po vlastní rodinné historii. Na své dokumentární cestě si přitom zajímavě pomáhá dobovými záběry i prvky animace.

Historie, která se však píše aktuálně, a to na evropských hranicích, zajímá hlavního hosta letošního festivalu, režiséra Želimira Žilnika. V mistrně zvládnutém žánru dokudramatu se autor snímkem LOGBOOK _SERBISTAN pouští do vyprávění osobních příběhů migrantů, kteří z různých důvodů a za různě riskantních podmínek putují na hranice Srbska. Zde z nich prostřednictvím filmové kamery Žilnik snímá nálepku obětí a za jejich významného scénáristického přispění odhaluje jejich skutečnou identitu.

Další dva snímky výběru se od boje za svobodu politickou přesouvají k tématům svobody občanské a vnitřní. Chorvatský dokument FREE, jenž se na festivalu objevuje ve světové premiéře, zachycuje vytouženou cestu skupiny bývalých pacientů ústavu pro duševně nemocné za plnými občanskými svobodami a mocí rozhodovat sám ze sebe. Obrovská touha provází také hlavní hrdinku filmu GOLDEN ROBOT, mladou a úspěšnou boxerku Stelutu, která se připravuje svést mistrovský boj o evropský a světový pohár. Zatímco však neúnavně trénuje na klíčové zápasy své kariéry, musí navíc svést souboj s přijetím vlastní minulosti. Minulosti tvořené rodinou, která ji jako dítě opustila, a světem, který ji v šestnácti letech nechal žít na ulici.

Připomeňte si s DAFilms.cz a pěticí výrazných východoevropských dokumentů luxus svobody. Sledujte nabízený filmový program od 14. do 20. března zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít