Vize a skutečnost z břehů Ženevského jezera

S blížícím se jarem cítí dokumentární fanoušci ve vzduchu nejenom závan rozkvétající krajiny, ale také závan čerstvé dávky kreativity, kterou již po 47. vyšle mezi diváky od břehů Ženevského jezera přehlídka Visions du Réel. Přestože se sály švýcarského docalliančního festivalu otevřou až v polovině dubna, již nyní všem milovníkům dokumentu přehlídka přináší výjimečný online filmový předkrm. Vychutnejte si od 21. března do 4. dubna nabídku šesti festivalem oceněných snímků na DAFilms.cz zdarma!

Jak připomíná režisér Luciano Barisone v exkluzivním rozhovoru pro DAFilms.cz, festival Visions du Réel již ve svém názvu, v němž spojuje slova vize *a *realita, rozehrává originální hru propojování světa skutečnosti a imaginace, jíž si dosyta můžete užít jak v našem online programu, tak během samotné přehlídky. Ta letos přivítá trojici originálních a výrazně solitérních autorů. Hlavní čestná cena festivalu Raiffeisen Maître du Réel Award bude udělena slavnému britskému tvůrci Peteru Greenewayovi. Mistrovských filmových lekcí nazvaných Ateliers se v rámci 47. ročníku ujmou režiséři Dominic Gagnon a Audrius Stonys, jejichž dílo bude od 15. do 23. dubna představeno také formou filmových retrospektiv. Pokud tedy zvažujete následovat závan čerstvého kreativního větru od Ženevského jezera, pak neváhejte a čekání na dokumentární cestu si zkraťte sledováním šesti oceněných snímků!

Zachycení intimních portrétů hrdinů, již nezdolně a v různých podobách – od revolty až po tiché přijetí – čelí nelehké životní skutečnosti, tematicky propojuje většinu představovaných snímků. Zatímco hojně diskutovaný dokument I AM FEMEN nabízí vhled do pozadí a činnosti jedné z nejvíce mediálně známých politicko-uměleckých skupin současnosti, íránský dokument MAŠTÍ ESMÁ’ÍL vykresluje klidný obraz stáří a smířenosti s životem, který by kdekdo považoval za příliš obtížný až nemožný.

Nelehký úkol přijetí zodpovědnosti za osud členů rodiny čeká na teprve patnáctiletou Georgianu v rumunském dokumentu ČEKÁNÍ NA SRPEN. Mezitím, co se její matka vydává za prací do Itálie, kam ji žene lokální špatná ekonomická situace, ujímá se Georgiana výchovy dalších šesti sourozenců. Motiv péče sehrává také výraznou roli v dalším z uváděných snímků nazvaném 9999, jenž diváky zavádí do jedné z belgických věznic. V ní sledujeme osamělé a vlekoucí se dny trestanců, kteří jsou však zároveň duševně nemocnými osobami. Bez jakékoliv léčby a terapie zde zůstávají opuštěni systémem sociálním i právním.

Odlehčený tón do cenami ověnčeného programu na závěr přinášejí snímek AUTOFOCUS a filmové pásmo CINETRAIN: RUSSIAN WINTER. Středometrážní hříčka AUTOFOCUS nabízí setkání s humorně rozmanitými skupinami turistů, kteří, netuše o přítomnosti dokumentární kamery, vstupují na místo oblíbené chorvatské památky, aby zde prožívali všední, nevšední a místy až bizarní mikropříběhy svého života. Dokumentární projekt CINETRAIN: RUSSIAN WINTER zve diváky na divokou jízdu krajinou severního Ruska a Sibiře, během níž 21 účastníků filmového dobrodružného podniku z celkem 14 zemí natočilo sedm krátkých dokumentů věnovaných sedmi kulturním stereotypům, které se s ruským národem již tradičně pojí: vodka, ženy, ruské lázně, ruská duše, medvědi, zima a chlad a automobil Lada.

Užijte si první závan nabitého filmového jara a sledujte na DAFilms.cz šestici snímků oceněných festivalem Visions du Réel od 21. března do 4. dubna zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít