Minuty a hodiny nových dokumentů s Cronograf festivalem

Dlouhé jarní dny lákají k výletům do neznámých míst. Jedním z těch, které byste na svých dobrodružných i filmových cestách neměli minout, je moldavské hlavní město Kišiněv. Právě tam se ve dnech od 12. do 18. května odehraje již 13. ročník mezinárodního dokumentárního filmového festivalu Cronograf. Letenku do Moldavska vám bohužel slíbit nemůžeme, ale vhled do toho, co letos čeká na nedočkavé diváky, ano! Nahlédněte s DAFilms.cz ve dnech od 16. do 22. května do programové kuchyně Cronograf festivalu!

Festival Cronograf představuje v současnosti jediný dokumentární svátek, který zve domácí i světové diváky do moldavských kinosálů. Kromě jedinečnosti v lokálním prostředí si však přehlídka od svého založení v roce 2001 vydobyla pozornost také na mezinárodní filmové scéně, kde se stala jednou z nejdůležitějších kulturních událostí v jihovýchodním regionu Evropy. Každým rokem tak již po třináct let přiváží do moldavského Kišiněva známé filmové hosty. V letošním roce se jimi v roli členů poroty stanou například úspěšný americký režisér, producent a architekt Christian D. Bruun, jenž stojí za v současnosti opěvovaným snímkem The Man Who Saved The World či vedoucí úspěšného mezinárodního projektu alternativní dokumentární distribuce KineDok, Češka Jana Ripplová spojená s Institutem dokumentárního filmu.

Kromě hlavního filmového programu, v němž se objevují snímky z různých koutů světa - v letošním roce například z Německa, Francie, Řecka, ale i Blízkého východu - nabízí festival také sekci CadRO, zaměřenou výhradně na snímky věnované životu v rumunsky mluvících regionech. Zvláštní pozornost je také cílena na představení lokální nezávislé a televizní produkce a filmy určené pro skupinu dospívajících diváků.

Podívejte se na dokumentární ochutnávku toho, jaké snímky budou soutěžit o pozornost poroty i diváků během letošního 13. ročníku. Zaujmou příběhy dospívajících dívek BEZESNÉ NOCI, které musely pod tíhou životního osudu předčasně poznat dospělost? Osloví snad nekonečným talentem a originalitou nabitý snímek MR. GAGA, seznamující diváky s příběhem a prací světově uznávaného choreografa Ohada Naharina, anebo vizuálně poutavý, v dadaistické estetice vyprávěný dokument ALIYAH DADA, odkazující k historii rumunských Židů? Myslíte, že ztichlé kinosály uhrane bezeslovná impresionistická esej MOMENTS OF SILENCE, či je naopak roztančí zvuky přetékající hudební dokument 100 DE MOVILE? Dozvíme se na konci festivalu 18. května!

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít